Zielone tablice rejestracyjne – przywileje, rejestracja, koszty

Zielone tablice rejestracyjne – przywileje, rejestracja, koszty

27 maja, 2021 Wyłączono przez Alicja Zawadzka

Samochody wyposażone w ekologiczny napęd w dalszym ciągu spotyka się na polskich drogach wyjątkowo rzadko. Jest to spowodowane przede wszystkim ich wysoką ceną. Specjaliści podkreślają jednak, że samochody elektryczne mogą osiągnąć sukces z powodu wielu przywilejów szykowanych dla posiadaczy tego typu aut, a także wysokich dotacji rządowych. W styczniu 2020 roku wprowadzono w Polsce zielone tablice rejestracyjne, które przyznaje się samochodom z napędem elektrycznym i wodorowym. Co oznacza fakt posiadania takiej tablicy dla jej właściciela? Czy warto starać się o zieloną tablicę rejestracyjną? Na te oraz wiele innych pytań odpowiadamy w niniejszym artykule.

Czym są zielone tablice rejestracyjne?

Zielone tablice rejestracyjne są dostępne zarówno dla osób prywatnych jak i innych właścicieli samochodów. Ten rodzaj tablicy można otrzymać tylko po spełnieniu określonych wymogów dotyczących rodzaju napędu. Zieloną tablicę rejestracyjną otrzymuje każdy właściciel pojazdu wyposażonego w napęd elektryczny lub wodorowy. Z kolei właściciele tych pojazdów, które zarejestrowano przed datą 1 stycznia 2020 roku, mają prawo do wymiany tablicy na zieloną po zgłoszeniu tego w odpowiednim urzędzie. Nie ma jednak takiego obowiązku.

Odróżnienie zielonej tablicy od zwyczajnej jest banalnie proste. Jest ona wyposażona w czarne znaki umieszczone na zielonym tle. Warto jednak wiedzieć o tym, że nie przysługują one samochodom z napędem hybrydowym oraz generującym prąd z benzyny lub oleju napędowego. Aby otrzymać zieloną tablicę, konieczne jest spełnienie warunku polegającego na braku wlewu paliwa służącego do napędzania samochodu.

Jakie przywileje otrzymują posiadacze zielonych tablic rejestracyjnych?

Posiadacze samochodów wyposażonych w alternatywne napędy mogą korzystać z wielu atrakcyjnych przywilejów, takich jak prawo do jazdy buspasem. Nowe oznaczenia sprawiają, że rozpoznanie pojazdu uprawnionego do poruszania się po buspasie będzie bardzo łatwe. Mimo tego, iż w chwili obecnej zeroemisyjne samochody w Polsce są absolutną rzadkością, eksperci przewidują, że wraz z rozwojem systemu zachęt i dopłat ich popularność będzie nieustannie rosła. Kierowcy powinni pamiętać o tym, że pojazdy na zielonych tablicach, tak samo jak pozostałe, muszą posiadać ważną polisę OC.

Fakt posiadania zeroemisyjnego samochodu to także szereg innych przywilejów, m.in. darmowy postój w strefie płatnego parkowania. W wielu polskich miastach opłaty za parking są bardzo wysokie, dlatego taka zachęta może przekonać wiele osób do zakupu pojazdu na wodór lub prąd. Jednocześnie trzeba pamiętać o tym, że naprawa takiego pojazdu może być niezwykle kosztowna, dlatego aby zabezpieczyć się na taką okoliczność, warto zakupić ubezpieczenie AC. W tym celu można skorzystać z internetowych porównywarek ubezpieczeń. Dzięki którym w kilkanaście sekund można porównać ze sobą mnóstwo różnych ofert.

Warto wiedzieć: Na czym polega wycena samochodu

Jak wygląda zielona tablica rejestracyjna?

Oprócz koloru tła, zielona tablica rejestracyjna nie różni się mocno od pozostałych rodzajów tablic. Ich budowa jest dokładnie taka sama jak w przypadku tablic klasycznych. Po lewej stronie znajduje się symbol kraju (dla Polski „PL) oraz Euroband, czyli symbol Unii Europejskiej na niebieskim tle. Potem mamy dwu lub trzyliterowe oznaczenie, które jest symbolem województwa oraz symbolu miasta bądź powiatu. Obok zlokalizowana jest nalepka legalizacyjna. Na tablicy nie może też zabraknąć pięcioznakowego indywidualnego numeru rejestracyjnego pojazdu.

Na tablicy rozróżnia się także auta wodorowe i elektryczne. Te pierwsze otrzymują naklejkę z żółtą obwódką, a te drugie z czerwoną. Wprowadzenie tego systemy oznakowania samochodów bezemisyjnych spowodowało, że ich rozróżnienie jest obecnie zdecydowanie prostsze. Jest to niezwykle istotne zwłaszcza w kontekście przywilejów, które przysługują posiadaczom tego typu samochodów.

Jak wymienić tablicę rejestracyjną na zieloną?

Właściciele pojazdów zeroemisyjnych zarejestrowanych przed 1 stycznia 2020 roku mogą, ale nie muszą wymieniać swoich starych tablic. Aby wymienić tablicę na zieloną, trzeba złożyć wniosek do urzędu miasta (dotyczy miast na prawach powiatu), starostwa powiatowego lub urzędu dzielnicy (dotyczy wyłącznie Warszawy) w zależności od miejsca zamieszkania. Zieloną tablicę rejestracyjną otrzymują wyłącznie właściciele pojazdów z napędem elektrycznym lub wodorowym.

Jaki jest koszt wyrobienia zielonej tablicy rejestracyjnej?

Aby wyrobić lub wymienić zieloną tablicę rejestracyjną, trzeba udać się do wydziału komunikacji w urzędzie gminy lub miasta oraz uiścić opłatę w wysokości 93 złotych. Jeżeli jest to pojazd zarejestrowany przez 1 stycznia 2020 roku, będzie to jedyny koszt, który poniesiemy.