Współwłasność samochodu – umowa, formalności i korzyści współwłaścicieli

Współwłasność samochodu – umowa, formalności i korzyści współwłaścicieli

11 maja, 2021 Wyłączono przez Piotr Zalewski

Pierwszy raz szukasz ubezpieczenia dla swojego samochodu? Po sprawdzeniu kilku ofert OC okazało się, że ceny są horrendalnie wysokie? Jeśli tak, to koniecznie pomyśl nad współwłasnością samochodu. Polega to na tym, że prosimy o zostanie współwłaścicielem osobę, która ma pewne doświadczenie w prowadzeniu pojazdów oraz wypracowała już zniżki. Dzięki współwłasności samochodu można obniżyć cenę polisy OC nawet o kilkadziesiąt procent. Każdy, kto chciałby dowiedzieć się więcej na temat korzyści oraz formalności związanych ze współwłasnością samochodu, powinien przeczytać poniższy artykuł. Zapraszamy do lektury.

Współwłasność samochodu – na czym polega?

Współwłasność samochodu ma miejsce wtedy, gdy dany pojazd jest własnością minimum dwóch osób. Co istotne, nie mają tutaj znaczenia takie kwestie jak wiek czy płeć współwłaściciela. Ponadto współwłaścicielem samochodu może zostać nawet osoba niepełnoletnia a także nie posiadająca prawa jazdy. W większości przypadków współwłaścicielami zostają jednak osoby starsze, które mają odpowiednie doświadczenie w kierowaniu pojazdami oraz wypracowały zniżki obniżające cenę polisy OC.

Jakie są wady i zalety współwłasności samochodu?

Wspólny samochód, wspólne zniżki – tak w skrócie można określić konsekwencje wynikające z zastosowania współwłasności. Ogromna korzyść ze współwłasności dotyczy przede wszystkim osób młodych, niedoświadczonych w prowadzeniu pojazdów – dzięki dopisaniu osoby, która ma wypracowane składki, mogą oni liczyć na znaczne obniżenie ostatecznej ceny polisy OC.

Oczywiście, takie rozwiązanie ma również swoje wady. Mianowicie: gdy dojdzie do wypadku z winy prowadzącego, zniżki zostaną odebrane obu osobom. Może zatem dojść do takiej sytuacji, że starszy oraz doświadczony kierowca straci swoje zniżki z winy mniej doświadczonego współwłaściciela. Warto też pamiętać o tym, że w przypadku chęci sprzedaży samochodu zgoda musi zostać wydana przez obu współwłaścicieli.

Współwłasność samochodu – kiedy warto się na nią zdecydować?

Młodzi, niedoświadczeni kierowcy, nie mogą liczyć na atrakcyjne oferty polis OC ze strony towarzystw ubezpieczeniowych. Składki zazwyczaj są bardzo wysokie. Jedynym rozwiązaniem na obniżenie należnej składki jest wpisanie w dowód rejestracyjny dodatkowego współwłaściciela. Wiek czy płeć nie ma tutaj żadnego znaczenia. Najistotniejsze są tu wypracowane zniżki, doświadczenie oraz bezszkodowa jazda. Oczywiście, drugim współwłaścicielem może być równie dobrze młody, niedoświadczony kierowca.

Współwłasność samochodu a kwestie podatkowe

Gdy decydujemy się na zakup samochodu używanego od prywatnego sprzedawcy, musimy uiścić podatek od czynności cywilno-prawnych w wysokości 2%. Z tego powodu, wiele osób – zwłaszcza rodziny – decyduje się na ustanowienie współwłasności auta za pomocą aktu darowizny. W takim przypadku przekazanie samochodu jest całkowicie wolne od podatku. Aby tak się stało, trzeba spełnić określone warunki.

Mianowicie: darowizna musi być przekazana najbliższemu członkowi rodzinny – zstępnemu, wstępnemu, rodzeństwu, małżonkowi, teściowi, zięciowi, synowej, pasierbowi, ojczymowi lub macosze. Wartość udziałów w ciągu ostatnich 5 lat nie może też przekraczać kwoty 9637 złotych. Strony darowizny muszą także zgłosić ją do urzędu skarbowego w ciągu sześciu miesięcy od daty jej realizacji.

Może Cie zainteresować: Jak wycenić samochód?

Formalności związane ze współwłasnością samochodu

Aby zostać współwłaścicielem samochodu, należy zakupić udziały w korzystaniu z samochodu lub otrzymać część udziałów w użytkowaniu w formie darowizny od jego dotychczasowego właściciela. Konieczne będzie podpisanie umowy kupna-sprzedaży lub aktu darowizny samochodu. Będzie to dowód, na podstawie którego możliwe będzie zarejestrowanie samochodu na dwie lub więcej osób.

Należy pamiętać o tym, że w dokumentach potwierdzających przeniesienie własności muszą koniecznie znaleźć się dane osobowe zbywcy i kupującego bądź obdarowanego. Trzeba też zamieścić informację o tym, ile udziałów samochodu przekazano współwłaścicielowi.

Jak znieść współwłasność samochodu?

Czy możliwe jest zniesienie współwłasności samochodu? Jak najbardziej. Ta wiedza przyda nam się, gdy będziemy chcieli sprzedać bądź zezłomować samochód. Zniesienie współwłasności samochodu jest także konieczne, gdy nastąpi zgon jednego ze współwłaścicieli. W umowie zniesienia współwłasności muszą znaleźć się dane osobowe współwłaścicieli, dane pojazdu, numer VIN, numer rejestracyjny, informacja o procencie, jakiego zrzeka się współwłaściciel, informacja o wartości darowizny, Jeżeli dochodzi do sprzedaży samochodu i wyrażają na to zgodę obie strony, wtedy nie na konieczności znoszenia współwłasności. Wówczas na umowie kupna/sprzedaży samochodu muszą podpisać się dwie osoby.