Ubezpieczenie turystyczne w góry – jak wybrać polise na wyjazd w góry

Ubezpieczenie turystyczne w góry – jak wybrać polise na wyjazd w góry

5 maja, 2021 Wyłączono przez Alicja Zawadzka

Planujesz wyjechać na weekend w góry? Jeśli tak, pamiętaj o tym, aby dla własnego bezpieczeństwa zaopatrzyć się w polisę górską. Warto wiedzieć o tym, że polisa turystyczna to nie to samo co polisa górska. W niniejszym poradniku dokładnie wyjaśniamy, jakie ubezpieczenie jest potrzebne podczas wycieczek górskich. Należy pamiętać o tym, że właściwy wybór ubezpieczenia jest niezwykle istotny. Dzięki temu zyskujemy ochronę na wypadek wielu nieprzewidzianych okoliczności, do których może dojść w trakcie górskiej wyprawy. 

Ubezpieczenie turystyczne w góry – kiedy jest potrzebna polisa w górach? 

Jeżeli posiadamy polskie obywatelstwo, kosztu ratownictwa, przeprowadzania akcji poszukiwawczej oraz leczenia są pokrywane z budżetu państwa. Wówczas nie będzie nam potrzebne ubezpieczenie KL. Dla zwiększenia poczucia bezpieczeństwa można zdecydować się na zakup polisy OC oraz NNW.

Kiedy zatem zakup ubezpieczenia górskiego jest konieczny? Wtedy, gdy planujemy wędrować po pasie przygranicznym. Jeżeli wypadek przydarzy nam się poza granicami kraju, a nie będziemy posiadać odpowiedniej polisy, za usługi zagranicznych ratowników będzie trzeba słono zapłacić. 

Za akcję ratowniczą za granicą można słono zapłacić

Akcja ratownicza w górach z wykorzystaniem helikoptera może kosztować nawet kilka tysięcy euro za jedną godzinę lotu. Osoby, które nie zaopatrzą się w prywatne ubezpieczenie turystyczne, będą zmuszone do pokrycia bardzo wysokich kosztów akcji ratowniczej z własnej kieszeni. Jeżeli wiemy, iż w naszej wycieczce górskiej będziemy poruszali się także po terytorium innych państw, koniecznie powinniśmy zakupić ubezpieczenie KR, czyli ubezpieczenie kosztów ratownictwa.

Taka polisa obejmuje również akcje ratunkowe prowadzone za pomocą skuterów na akwenach wodny oraz łodzi motorowych. Podstawowym celem takiego ubezpieczenia jest zapewnienie ochrony finansowej osobie, która zostałaby poszkodowana w jakimś groźnym wypadku oraz pomocy udzieliły jej służby ratownicze wykorzystując do tego celu specjalistyczny sprzęt. 

Karta EKUZ to podstawa 

Planując przekraczanie granicy Polski, koniecznie należy też wyrobić kartę EKUZ, czyli Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Taką kartę możemy otrzymać w dowolnym oddziale NFZ na terenie Polski. Karta EKUZ pełni rolę dokumentu potwierdzającego, iż dana osoba posiada ważne ubezpieczenie. Dzięki temu we wszystkich państwach należących do Unii Europejskiej, Norwegii, Liechtensteinie, Szwajcarii oraz Islandii można korzystać z publicznej opieki zdrowotnej bez dodatkowych opłat. Kartę EKUZ trzeba wyrobić przed wyjazdem i zabrać ją ze sobą. 

Czy firmy ubezpieczeniowe oferują polisy turystyczne? 

Tak. Wszystkie duże towarzystwa ubezpieczeniowe mają w swojej ofercie specjalne polisy turystyczne. Aby podjąć dobrą decyzję odnośnie zakupu ubezpieczenia, warto w pierwszej kolejności zrobić porządny research. Poszczególne firmy ubezpieczeniowe mogą oferować bardzo zróżnicowane warunki takich polis oraz różne ceny. W sieci można porównać ze sobą kilkanaście różnych ofert korzystając ze specjalnych rankingów ubezpieczeń. 

Można również zakupić polisę na miejscu w górach. Czasami zdarza się, że ubezpieczenia są sprzedawane w atrakcyjnej cenie zaraz przed wejściem na szlak. Takie rozwiązanie również jest dobrym pomysłem, jednak tylko pod warunkiem, gdy polisa jest certyfikowana przez służby ratownicze działające w danym regionie. 

Poradnik turysty: Jak ubezpieczyć bagaż podróżny

Polisy turystyczne oferują też biura podróży. Podejmując decyzję o zakupie ubezpieczenia turystycznego w takim miejscu należy jednak pamiętać o tym, że biura zazwyczaj organizują wyjazdy miejskie i rekreacyjne, a nie górskie. Warto zatem dokładnie dopytać, czy w warunkach ubezpieczenia jest mowa o sportach ekstremalnych oraz czy taka polisa zakłada pokrycie kosztów profesjonalnej akcji ratowniczej. 

Ile może trwać polisa turystyczna? 

Istnieją różne rodzaje polis turystycznych – zarówno takie obejmujące jeden wyjazd jak i zapewniające ochronę na dłuższy okres, na przykład na rok. Ta druga opcja wydaje się być dobrym rozwiązaniem dla tych osób, które dość często wybierają się na wyprawy w góry i nie chcą za każdym razem załatwiać żmudnych formalności. Jednak w przypadku, gdy nie wybieramy się w góry zbyt często, wtedy lepiej jest ograniczyć się do zakupu polisy obejmującej wyłącznie jednorazowy wypad.