Ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do USA – praktyczne porady

Ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do USA – praktyczne porady

19 lutego, 2020 Wyłączono przez Alicja Zawadzka

Nie trzeba już posiadać wiz, aby wyjechać do Stanów Zjednoczonych. To dobra wiadomość dla wielu Polaków. Warto jednak pamiętać o tym, że koszty leczenia w USA bywają bardzo wysokie. Trzeba więc przed wyjazdem zadbać o ubezpieczenie turystyczne.

Ile kosztuje leczenie w USA?

Ubezpieczenie do USA jest o tyle istotne, że jego brak może się naprawdę źle skończyć. Tylko za operację wycięcia wyrostka w Stanach zjednoczonych trzeba zapłacić pół miliona złotych. Koszt zwykłego badania krwi wynosi 4 tysiące złotych, a badania EKG 11 tysięcy złotych. Sporo zależy przy tym od stanu, w którym się przebywa. Generalnie suma ubezpieczenia przy wyjeździe do USA powinna wynosić co najmniej kilkaset tysięcy złotych.

Polisa powinna obejmować także choroby przewlekłe. Osoba chora na cukrzycę czy chorobę wieńcową powinna przed wyjazdem sprawdzić czy jej ubezpieczenie obejmuje również i takie przypadki. Coraz więcej osób decyduje się również na opłacenie tzw. Assistance medycznego.

Ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do USA w praktyce

Ubezpieczyciele ustalają samodzielnie sposób postępowania w razie szkody. Zapisany jest on w ogólnych warunkach ubezpieczenia OWU. Firmy zalecają, aby w razie potrzeby najpierw zadzwonić na infolinię. Wówczas klient nie musi szukać placówki medycznej czy negocjować kosztów. Czasem zresztą wyboru nie ma. Okazuje się bowiem, że w Stanach Zjednoczonych wiele placówek od klientów indywidualnych oczekuje o wiele wyższych kwot niż od towarzystw ubezpieczeniowych. Czasem jednak potrzebna jest nagła pomoc medyczna. Wówczas trzeba zadbać o udokumentowanie poniesionych kosztów w celu uzyskania od ubezpieczyciela ich zwrotu.

Polisa do USA

Nie tylko koszty leczenia bywają w USA wysokie

Następstwa Nieszczęśliwych Wypadków to nie jedyne ubezpieczenie, o którym warto w tym przypadku pamiętać. W USA zachodzi konieczność wypłacania bardzo wysokich odszkodowań w razie wyrządzenia komuś szkody. Zbicie szklanki w sklepie czy potrącenie kierującego rowerem może wiązać się ze sporymi stratami finansowymi. Stąd wiele towarzystw ubezpieczeniowych oferuje swoim klientom dodatkowo OC w życiu prywatnym na spore sumy.

W zależności od trybu, ubezpieczyciel wypłaca odszkodowanie poszkodowanemu bądź zwraca koszty poniesione przez niego. Co ciekawe, niektóre formy wykluczają z OC uszkodzeniu w mieniu wynajętym. Tym samym klient nie jest objęty ochroną ubezpieczeniową na wypadek uszkodzeń, których dokona w wynajętym samochodzie czy pokoju hotelowym.

Ubezpieczenie turystyczne do USA – o czym pamiętać?

Pobyt w Stanach Zjednoczonych w zasadzie ubezpieczenia nie wymaga, ale z uwagi na wysokie koszty opieki medycznej w tym kraju, nie wolno o tym zapominać. W skład polisy powinny wchodzić koszty leczenia i transportu medycznego, Następstwa Nieszczęśliwych Wypadków oraz OC w życiu prywatnym. W przypadku jazdy autem należy zadbać również o ubezpieczenie AC. Za sprawą usługi Assistance, to ubezpieczyciel zapewnia wsparcie prawne, logistyczne czy techniczne. Przy okazji można też zadbać o ubezpieczenie swojego bagażu.