Ubezpieczenie psa i kota – co zawiera i ile kosztuje?

Ubezpieczenie psa i kota – co zawiera i ile kosztuje?

11 sierpnia, 2022 Wyłączono przez Krzysztof Polańczyk

Wiele osób traktuje czworonogów jak członków rodziny, dlatego nie ma się co dziwić, że coraz częściej słyszy się o zakupie ubezpieczenia dla psa czy kota. Okazuje się, że polisę mieszkaniową, w której uwzględniony będzie nasz pupil, możemy kupić nawet za około 100-200 złotych rocznie. Dokładna cena uzależniona jest przede wszystkim od wartości domu bądź mieszkania a także poziomu ryzyka w danym miejscu. W poniższym artykule omawiamy, jak działa ubezpieczenie kota oraz jakie odszkodowanie może otrzymać jego właściciel. 

Ubezpieczenie zwierząt domowych – jak to działa? 

W naszym kraju polisa dla zwierząt domowych z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Właściciele psów czy kotów często pomijają tę kwestię kładąc nacisk przede wszystkim na zabezpieczenie majątku i członków rodziny. Okazuje się, że zwierzęta domowe można zabezpieczyć na różne sposoby w zależności od tego, co jest dla nas najbardziej istotne. Polisa dla psów czy kotów może być bardzo przydatna, ponieważ dzięki niej pokryjemy koszty leczenia, transportu do lecznicy czy uśpienia. Często ubezpieczenie zwierząt domowych stanowi dodatek do tradycyjnej polisy mieszkaniowej. 

Jaki jest zakres ubezpieczenia psa i kota? 

 Ochronę zwierząt domowych zalicza się do grona innych typów ubezpieczeń. Nie oznacza to jednak, że jest to polisa gorsza czy niepotrzebna. Koty czy psy możemy ubezpieczyć na różnego rodzaju okoliczności, takie jak: 

  • pokrycie kosztów leczenia i przeprowadzenia zabiegów weterynaryjnych, 
  • zwrot kosztów wizyty u weterynarza, 
  • wypłata odszkodowania w przypadku wyrządzenia szkód przez naszego czworonoga, 
  • transport medyczny, 
  • zabezpieczenie na okoliczność kradzieży, 
  • ubezpieczenie na okoliczność śmierci czworonoga, 
  • opieka nad zwierzęciem. 

Nasze zwierzę możemy ochronić także wtedy, gdy planujemy wyjechać razem z nim w długą podróż. Ten rodzaj ubezpieczenia jest proponowany w pakiecie razem z polisą turystyczną. Warto wiedzieć, że wybrane firmy ubezpieczeniowe w przypadku kradzieży zwierzęcia nie proponują przekazania wypłaty świadczenia pokrywanej z sumy ubezpieczenia, tylko… zakup nowego psa bądź kota tej samej bądź podobnej rasy. Jest to mocno dyskusyjna polityka, ponieważ wiele osób traktuje czworonożnych przyjaciół jak członków rodziny. 

Ubezpieczenia kota i psa – czy rasa ma znaczenie? 

Czy można ubezpieczyć psa i kota każdej rasy? Firmy ubezpieczeniowe nie wprowadziły rozróżnienia na to, które rasy kotów można objąć ubezpieczeniem w ramach polisy mieszkaniowej. Inne zasady obowiązują w przypadku psów – tam w dokumencie OWU mogą znaleźć się informacje na temat tego, które rasy są uznawane za niebezpieczne. Na tej podstawie firma ubezpieczeniowa może odmówić wypłaty odszkodowania, gdy np. nasz pies pogryzie przechodnia.

Ważny temat: Ubezpieczenie domku letniskowego

Od czego zależy koszt ubezpieczenia dla kota i psa? 

Koszt ubezpieczenia zwierzęcia domowego uzależniony jest od polityki prowadzonej przez ubezpieczyciela, zakresu ochrony i sumy ubezpieczenia. W przypadku, gdy kupimy ubezpieczenie zawierające wyłącznie ochronę w przypadku choroby bez pokrywania kosztów szkód wyrządzonych przez zwierzę, z pewnością będzie ono znacznie tańsze. Koszt podstawowego ubezpieczenia dla zwierząt domowych wynosi zazwyczaj 100 złotych rocznie. Z kolei dodatkowy pakiet ochronny może kosztować nawet kilkaset złotych. W przypadku, gdy decydujemy się na zakup dodatkowego ubezpieczenia w ramach ochrony nieruchomości, ostateczna cena będzie uzależniona od lokalizacji i powierzchni naszego domu czy mieszkania. 

Ubezpieczenie dla zwierząt domowych – czy warto? 

Jeżeli zależy nam na tym, by zapewnić zwierzęciu jak najwyższy poziom bezpieczeństwa, polisa dla zwierząt będzie absolutnym strzałem w dziesiątkę. Często taka polisa może być dodatkowym elementem ubezpieczenia domu, dlatego składka zazwyczaj nie jest bardzo wysoka. Na zakup takiego ubezpieczenia powinny się zdecydować osoby posiadające rasowe psy czy koty a także te, które są do swoich czworonożnych przyjaciół bardzo przywiązane i zależy im na tym, by cieszyły się dobrym zdrowiem. Mimo, iż polisy dla zwierząt są obecnie dość rzadko spotykane, oferta towarzystw ubezpieczeniowych w tym zakresie stale się poszerza.