Ubezpieczenie bagażu – co obejmuje i na czym polega?

Ubezpieczenie bagażu – co obejmuje i na czym polega?

7 kwietnia, 2021 Wyłączono przez Piotr Zalewski

Statystyki wskazują, że linie lotnicze każdego roku gubią minimum 40 milionów bagaży. W obleganych miejscowościach turystycznych na porządku dziennym są też kradzieże i włamania w pokojach hotelowych. Aby uchronić się przed tego rodzaju nieprzyjemnościami, warto zaopatrzyć się w ubezpieczenie bagażu. Nawet, gdy podczas wakacyjnego wyjazdu zachowujemy podstawowe środki ostrożności, i tak nasze cenne przedmioty mogą paść łupem złodziei. W niniejszym artykule wyjaśniamy, jaką konkretnie ochronę zapewnia ubezpieczenie bagażu. 

Ubezpieczenie bagażu – jak to działa? 

Bagaż zostaje objęty ubezpieczeniem wtedy, gdy znajdował się pod opieką ubezpieczonego bądź powierzono go profesjonalnej firmie przewozowej lub umieszczono go w przechowalni bagażu czy w hotelu. Bagaż jest także chroniony ubezpieczeniem, gdy umieści się go w specjalnym miejscu bagażowym na dworcu lub w bagażniku samochodu. Podstawowa zasada jest taka: aby bagaż podlegał ochronie, należy umieścić go w takim miejscu, w którym jest on właściwie zabezpieczony przez kradzieżą. 

Ile kosztuje ubezpieczenie bagażu?

Ubezpieczenie bagażu jest jednym z elementów standardowego ubezpieczenia turystycznego. Ubezpieczenie turystyczne gwarantuje ochronę rzeczy osobistych a także pokrywa koszty leczenia i NNW. Koszt polisy turystycznej może wynieść nawet kilka złotych za dzień. Podczas wybierania najlepszej oferty ubezpieczenia należy szczególną uwagę zwracać na wysokość sumy gwarantowanej. Do tej wysokości ubezpieczyciel będzie wypłacał odszkodowanie. 

Należy też zdawać sobie sprawę z tego, że ubezpieczenie bagażu jest tylko jedną z integralnych części standardowej polisy turystycznej. Polisę należy też odpowiednio dopasować do tego, jaki będzie charakter podróży oraz naszych potrzeb. Mowa tutaj o zakresie ochrony, kosztach leczenia, OC czy o NNW.

Dlaczego warto zainwestować w ubezpieczenie bagażu? 

Ubezpieczenie bagażu to element polisy turystycznej, dzięki któremu osoba ubezpieczona zyskuje prawo do ubiegania się o odszkodowanie na okoliczność utraty, zniszczenia lub kradzieży rzeczy osobistych oraz innych ważnych przedmiotów. Ubezpieczyciel wypłaca odszkodowanie, które pokrywa częściowo lub całkowicie poniesione przez ubezpieczającego straty w zależności od tego, jaka jest suma gwarantowana. 

Ile może wynieść odszkodowanie za zgubiony bagaż? 

Do zniszczenia lub zgubienia bagaży na lotniskach dochodzi stosunkowo często. W tym pierwszym przypadku konieczne jest złożenie reklamacji na piśmie, w której zostaną zawarte wszystkie istotne informacje na temat zawartości bagażu. Dobrym rozwiązaniem jest zachowanie zniszczonej walizki, gdyż wielu przewoźników przysyła swoich rzeczoznawców, którzy mają za zadanie wycenić powstałe szkody. 

Z kolei, gdy dojdzie go zgubienia bagażu, wtedy należy samodzielnie oszacować wartość przedmiotów. Nie wolno jednak zawyżać ich wartości, gdyż ubezpieczyciel może wtedy zażądać dowodów potwierdzających ich wartość. Jeżeli nie będziemy w stanie tego udowodnić, wtedy oszacowanie ich wartości może nastąpić poprzez masę bagażu.

W których sytuacjach nie otrzyma się pieniędzy za zagubiony bagaż? 

Każda firma ubezpieczeniowa dokładnie określa sytuacje, w których uzyskanie odszkodowania nie będzie możliwe. Jedna z nich to np. utrata bagażu podróżnego w wyniku kradzieży bądź włamania bądź bez użycia dorobionych kluczy. Z tego względu każdy z nas powinien w sposób szczególny dbać o bezpieczeństwo swojego bagażu. Jeżeli firma ubezpieczeniowa udowodni, że w wystarczający sposób nie zadbaliśmy o to, aby bagaż nie został skradziony, wtedy nie mamy co liczyć na odszkodowanie.

Warto wiedzieć: Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne dla rodziny

Co dokładnie podlega ochronie w ramach ubezpieczenia bagażu? 

Towarzystwa ubezpieczeniowe dokładnie określają, co to jest bagaż a także które przedmioty są chronione. Każdy, kto decyduje się na skorzystanie z oferty ubezpieczenia turystycznego, powinien przede wszystkim zapoznać się z dokumentem OWU, czyli Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia. Ochroną ubezpieczeniową objęte są przedmioty, które zabiera się w podróż, czyli aparat fotograficzny, odzież, bielizna, smartfon. Oprócz tego, wszystkie przedmioty muszą być własnością osoby ubezpieczonej.