Sprawdzanie OC – jak analizować i zarządzać polisą?

Sprawdzanie OC – jak analizować i zarządzać polisą?

30 sierpnia, 2022 Wyłączono przez Piotr Zalewski

Zdecydowana większość osób chciałaby sprawdzić, jaka jest ważność posiadanej przez nich polisy w przypadku wypadku drogowego bądź kolizji. Jakie są sposoby na wprowadzenie ważności ubezpieczenia OC przez internet? Co może nam grozić za brak ważnej polisy OC? Szereg niezbędnych informacji na ten temat prezentujemy w poniższym artykule. 

Co warto wiedzieć o ubezpieczeniu OC? 

OC, czyli ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, to jedna z najpopularniejszych polis w naszym kraju. Co istotne, jest to polisa całkowicie obowiązkowa w odniesieniu do wszystkich zarejestrowanych pojazdów mechanicznych w Polsce. Jej celem jest zabezpieczenie nie tylko właściciela pojazdu, ale także również ewentualnych poszkodowanych. W sytuacji, gdy właściciel ubezpieczonego samochodu będzie sprawcą wypadku, wówczas OC pokryje wszelkie koszty naprawy pojazdu i nie będzie trzeba ich ponosić z własnej kieszeni. 

Kiedy opłaca się sprawdzić, czy samochód posiada ważną polisę OC? 

Weryfikacja ważności naszego ubezpieczenia OC to dobre rozwiązanie zawsze, gdy mamy wątpliwości co do daty wygaśnięcia umowy z firmą ubezpieczeniową. Z kolei ważność OC innego pojazdu warto sprawdzić także wtedy, gdy: 

  • Decydujemy się na kupno używanego samochodu. Obowiązkiem poprzedniego właściciela pojazdu jest przekazanie nam polisy OC wraz z dowodem rejestracyjnym i kartą pojazdu (jeśli ją wydano). Zanim zawrzemy umowę kupna-sprzedaży samodzielnie zweryfikujmy, czy samochód na pewno posiada ważne OC. 
  • Jesteśmy uczestnikiem wypadku drogowego bądź kolizji. Zachęcamy, by sprawdzić, czy sprawca zdarzenia posiada ważną polisę OC. Dotyczy to zwłaszcza takich sytuacji, gdy miała miejsce niegroźna stłuczka i rezygnujemy z wzywania na miejsce policji oraz spisujemy oświadczenie. 

Jakie dane są potrzebne do sprawdzenia OC samochodu? 

Weryfikacja ważności polisy OC jest naprawdę wyjątkowo prosta. Najprostszy sposób to skorzystanie z prostego narzędzia, które przygotował UFG. Na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego trzeba wypełnić formularz – podajemy w nim numer rejestracyjny sprawdzanego pojazdu. Inny sposób to podanie numeru VIN, czyli numeru nadwozia auta. Najczęściej można do znaleźć w kilku miejscach pojazdu, w tym przede wszystkim na jednym ze środkowych słupków drzwi, pod maską w okolicach kielicha amortyzatora bądź bezpośrednio za przednią szybą w małym okienku. 

Inny sposób to skorzystanie z bazy CEPiK. Z racji tego, iż baza CEPiK zawiera znaczną liczbę informacji, dostęp do niej mimo iż jest publiczny, to jest dość ograniczony. Aby móc się tam dostać, trzeba przedstawić następujące informacje:

  • numer rejestracyjny samochodu,
  • numer nadwozia VIN,
  • termin pierwszej rejestracji samochodu (gdy chodzi o samochody sprowadzane jest to data pierwszej rejestracji za granicą).

Czy da się sprawdzić polisę OC po numerze rejestracyjnym? 

Firmy ubezpieczeniowe mają obowiązek przekazywania do UFG informacji dotyczących zarówno nowych jak i odnawianych ubezpieczeń OC a także zdarzeń komunikacyjnych. Wynika to wprost z obowiązujących w naszym kraju przepisów prawa. Czas na dostarczenie informacji wynosi 14 dni. Do tych danych zalicza się rejestrację pojazdu, dlatego też sprawdzenie ubezpieczenia OC po numerze rejestracyjnym jak najbardziej jest możliwe.

Czy możliwe jest sprawdzenie ważności ubezpieczenia OC samochodu w aplikacji? 

Jeszcze inną możliwością na sprawdzenie ważności ubezpieczenia OC samochodu jest skorzystanie z aplikacji mobilnej „Na Wypadek”, która została przygotowana przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG). Szczegółowe informacje na jej temat dostępne są tutaj: kompendium wiedzy o aplikacji UFG. Inny sposób na sprawdzenie ważności polisy OC polega na skorzystaniu z aplikacji mObywatel. Znajdziemy w niej wszystkie informacje na temat pojazdów zarejestrowanych na nasze dane. Począwszy od 5 grudnia 2020 roku kierowcy nie mają obowiązku posiadania przy sobie prawa jazdy. 

Brak ważnego ubezpieczenia OC – czym to grozi? 

Posiadanie ważnego ubezpieczenia OC to obowiązek każdego właściciela pojazdu. Musi ona być wykupiona najpóźniej w dniu rejestracji samochodu. Kary wynikające z braku OC mogą być bardzo duże. 

  • 1-3 dni braku OC to kara 1000 złotych.
  • Do 14 dni braku OC to kara 2800 złotych.
  • Więcej niż 14 dni braku OC to kara 5600 złotych. 

Każdy, kto nie posiada ważnego OC, będzie zobligowany do zapłaty powyższych kwot w zależności od tego, o ile dni się spóźnił z wykupieniem polisy. Wskazane kwoty dotyczą pojazdów osobowych – właściciele motocykli i ciężarówek ponoszą inne kary. Warto także wskazać, że brak ważnego OC to nie tylko wysoka kara nałożona przez UFG. Jeszcze gorsze konsekwencje mogą czekać nas, gdy nie mając ważnej polisy będziemy sprawcą wypadku drogowego. W takim przypadku będziemy musieli zwrócić UFG wszelkie koszty, które wiązały się z leczeniem poszkodowanych i naprawą pojazdów.