Samochód na sezon jesienno zimowy – czy jesteś na niego gotowy?

Samochód na sezon jesienno zimowy – czy jesteś na niego gotowy?

19 września, 2022 Wyłączono przez Alicja Zawadzka

Już wkrótce czekają nas coraz zimniejsze dni. Oznacza to, że każdy właściciel samochodu powinien zadbać o jego właściwe przygotowanie do nowego sezonu. Nie wystarczy, że podczas okresu jesienno-zimowego będziemy uważni na drodze. Bardzo istotne są warunki atmosferyczne, które mają ogromny wpływ na bezpieczeństwo. Z tego względu tak istotne jest, by właściwie przygotować samochód na zimę. W poniższym artykule przedstawiamy szereg porad i wskazówek, które powinien wziąć pod uwagę każdy właściciel samochodu przed sezonem jesienno-zimowym. 

Po pierwsze: wycieraczki 

W okresie jesienno-zimowym, gdy ściemnia się bardzo szybko oraz często mamy do czynienia z ulewami i śnieżycami, bardzo ważna jest optymalna widoczność. Nie będzie to możliwe, jeśli nasze wycieraczki będą w nieodpowiednim stanie. Więcej opadów jest równoznaczne z tym, że będą one miały więcej pracy niż latem. Warto zatem pomyśleć o wymianie wycieraczek na nowe. W przypadku, gdy pozostawiają one smugi, nie radzą sobie ze zbyt dużą ilością wody, ich wymiana jest koniecznością. Przy wymianie wycieraczek koniecznie sprawdźmy, jaki jest aktualnie stan płynu do spryskiwaczy. Zachęcamy, by wcześniej zaopatrzyć się w płyn zimowy – w ten sposób zabezpieczymy się przed zamarznięciem wcześniej wlanego płynu letniego. 

Weryfikacja stanu ogumienia 

W trakcie sezonu jesiennego trzeba także zweryfikować aktualny stan opon. Mimo tego, iż wczesną jesienią wiele osób używa jeszcze letnich opon, warto sprawdzić, jaka jest głębokość bieżnika. Jest ona bowiem odpowiedzialna za odprowadzanie wody. Dodatkowo, zapobiega zjawisku aquaplaningu, które występuje jesienią wyjątkowo często. Polega to na tym, że opona nie jest w stanie odprowadzić zalegającej na asfalcie wody. To w konsekwencji prowadzi do tego, że przyczepność jest znacznie mniejsza. 

Przed sezonem zimowym trzeba także wymienić opony. Opony zimowe całkowicie różnią się od letnich oraz tzw. całorocznych. Trzeba też mieć na uwadze, że istotny jest ich stan. Zgodnie z prawem minimalna głębokość bieżnika musi wynosić 1,6 mm, zaś producenci zalecają, by wynosiło to nie mniej niż 4-4,5 mm. Wskazówki specjalistów mówią, że ogumienie zimowe należy zmieniać wtedy, gdy temperatury w ciągu dnia spadają poniżej 7 stopni Celsjusza. Dobrym pomysłem jest wymiana opon wcześniej – dzięki temu nie będziemy musieli stać w długiej kolejce w zakładzie wulkanizacyjnym. 

Sprzątanie wnętrza samochodu 

We wnętrzu samochodu jesienią i zimą gromadzi się wilgoć. Sprzyjają temu materiałowe dywaniki. Absorbują one wodę, a ponadto te wykonane z jasnej tkaniny szybko się brudzą, a ich czyszczenie nie należy do najłatwiejszych. Z tego powodu dobrym pomysłem jest zmiana dywaników samochodowych na gumowe z rynienkami. Koszt kompletu wynosi około 50 złotych. Dzięki takiemu rozwiązaniu woda spływająca z obuwia podróżujących osób nie wsiąknie w materiałowe obicie, co pomoże ograniczyć parowanie szyb.

Aby utrzymać samochód w czystości, warto go także odkurzać. Sprzątanie naszego pojazdu jest istotne zwłaszcza jesienią i zimą, ponieważ w tym okresie wnosimy tam sporo piasku i brudu. Taki stan rzeczy może powodować generowanie alergii oraz dokuczliwych infekcji górnych dróg oddechowych. Wydajny sprzęt czyszczący do samochodu to absolutna podstawa w trakcie sezonu jesienno-zimowego. 

Akumulator 

W starszych pojazdach częstym problemem w trakcie sezonu zimowego jest problem z odpaleniem silnika. Winowajcą najczęściej jest rozładowany akumulator, który jest swego rodzaju magazynem prądu niezbędnym do rozruchu silnika. Napięcie w akumulatorze można łatwo sprawdzić – wystarczy, że użyjemy miernika bądź udamy się do warsztatu samochodowego. Za małe napięcie może też być spowodowane rozładowaniem bądź zużyciem elektrolitu. Gdy ma miejsce ta druga sytuacja, konieczna będzie wymiana akumulatora na nowy. Z kolei w pierwszym powinno wystarczyć podłączenie akumulatora do prostownika, np. na całą noc. Jeszcze inna opcja to odpalenie pojazdu z wykorzystaniem przewodów rozruchowych. 

O jakie akcesoria zimowe do samochodu koniecznie należy zadbać? 

Właściwe wyposażenie samochodu w zimowe akcesoria sprawi, że łatwiej będzie nam poradzić sobie z różnymi niespodziankami pogodowymi. Najważniejsze akcesoria zimowe, w które koniecznie powinniśmy się zaopatrzyć, to: 

  • odmrażacz do szyb, 
  • przewody rozruchowe,
  • szczotka i skrobaczka, 
  • zwykły bądź elektryczny odmrażacz do zamków,
  • łańcuchy śniegowe – są one potrzebne przede wszystkim na obszarach słabo odśnieżonych i górskich. 

Osoby, które parkują na powietrzu i zastanawiają się, w jaki sposób mogłyby zabezpieczyć swój pojazd przed mrozem, powinny także pomyśleć o zakupie osłony na samochód na zimę. Właściwie dobrana osłona sprawi, że lakier zyska ochronę, a dodatkowo będzie mniejsze ryzyko osadzania się lodu i szronu. 

Podsumowanie 

Początek jesieni to niezwykle istotny czas dla każdego właściciela samochodu. Warto przygotować swój samochód na okres jesienno-zimowy, aby jazda nawet w trudnych warunkach atmosferycznych nie wiązała się z zagrożeniem dla naszego bezpieczeństwa.