Rozmowa z agentem ubezpieczeniowym – jakie pytania zadać agentowi?

Rozmowa z agentem ubezpieczeniowym – jakie pytania zadać agentowi?

10 maja, 2022 Wyłączono przez Piotr Zalewski

Co zrobić, aby kupić takie ubezpieczenie, które w pełni będzie odpowiadało naszym potrzebom i oczekiwaniom? Zanim zdecydujemy się na podpisanie jakiejkolwiek umowy, w pierwszej kolejności powinniśmy porozmawiać z agentem ubezpieczeniowym na temat szczegółów kupowanej polisy. O co zapytać specjalistę od ubezpieczeń? Jakie pytania może zadać nam konsultant ubezpieczeniowy? Zdradzamy to w niniejszym artykule. 

Jak przygotować się do rozmowy z agentem ubezpieczeń? 

Rozmowa z agentem ubezpieczeniowym pełni niezwykle ważną rolę, ponieważ w ten sposób jesteśmy w stanie otrzymać taką polisę, która w pełni będzie odpowiadała naszym potrzebom. Dla agentów satysfakcja klienta jest bardzo ważna, ponieważ od wszystkich sfinalizowanych transakcji otrzymują oni określone prowizje. Spotkanie z ubezpieczycielem jest też rewelacyjną okazją do tego, by zadać pytania o szczegóły kupowanej oferty, takie jak wysokość SU, zakres oferowanej ochrony, wysokość składek, wyłączenia odpowiedzialności, karencja czy możliwość modyfikacji zapisów umowy. Ten czas należy wykorzystać jak najlepiej. Nie bójmy się także zadawać specjaliście ds. ubezpieczeń trudnych pytań. Odpowiadanie na nie to w końcu jego praca. 

Specjalista ds. ubezpieczeń jest także w stanie precyzyjnie określić ryzyko związane z przyznaniem ubezpieczenia konkretnej osobie. W tym celu poprosi nas o wypełnienie analizy potrzeb klienta, która służy także do ustalenia wysokości maksymalnej sumy ubezpieczenia i składki. W ten sposób mamy pewność, że uzyskamy jak najlepsze, odpowiadające nam warunki umowy. Podczas spotkania z doradcą możemy również zadbać o to, by umowa została zmodyfikowana w taki sposób, by stworzone rozwiązania w pełni odpowiadały naszym potrzebom. Można na przykład zwiększyć zakres oferowanej ochrony bądź zmienić częstotliwość opłacania składek w taki sposób, który najbardziej nam odpowiada. 

O co może zapytać agent ubezpieczeniowy? 

W trakcie spotkania z agentem ubezpieczeniowym musimy być przygotowani na to, że również on może nam zadawać pytania. Specjalista przedstawia nam ankietę medyczną oraz ustala ryzyko w sprawie poważnego zachorowania bądź śmierci. W tym celu agent może zapytać nas o wiek, stan zdrowia, problemy zdrowotne z przeszłości, styl życia a także zawód wykonywany. Wiek pełni w tym względzie bardzo ważną rolę – im jesteśmy starsi, tym ryzyko zachorowania na ciężkie schorzenie jest większe. Jesteśmy zobowiązani, by udzielić agentowi wyłącznie prawdziwych informacji. W przeciwnym razie firma ubezpieczeniowa może podjąć decyzję o odmowie wypłaty odszkodowania. 

Popularny temat: Ile zarabia agent ubezpieczeniowy?

W kwestii stylu życia dla ubezpieczyciela ważne może być nie tylko to, jak spędzamy wolny czas, ale również jak się odżywiamy, czy jesteśmy aktywni fizycznie oraz czy posiadamy jakieś nałogi. Wszystkie te czynniki mają wpływ na ryzyko wystąpienia kontuzji, poważnej choroby bądź śmierci. 

Jakie pytania warto zadać agentowi ubezpieczeniowemu? 

Przed podjęciem decyzji o podpisaniu umowy ubezpieczenia, warto wszechstronnie sprawdzić oferowane warunki. Im więcej pytań zadamy agentowi, tym lepiej. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek na pytania dla agenta ubezpieczeniowego. 

1. Co można ubezpieczyć?

Jest to proste pytanie, jednakże należy pamiętać o tym, że każda firma ubezpieczeniowa oferuje polisy w nieco innym zakresie. Warto zweryfikować, jakie są możliwości ochrony oprócz przypadków śmierci i ciężkich chorób. 

2. Jaka suma ubezpieczenia będzie najlepsza? 

Agent ubezpieczeniowy powinien pomóc nam obliczyć, jaka kwota ubezpieczenia najlepiej będzie odpowiadała naszym potrzebom oraz możliwościom finansowym. 

3. Jak dopasować składkę? 

Składkę możemy w całości przeznaczona na ochronę bądź jej część możemy skierować na oszczędności lub inwestycje. Różna może też być częstotliwość uiszczania składki. 

4. Jakie są wyłączenia odpowiedzialności?

Są to sytuacje, kiedy firma ubezpieczeniowa ma prawo do odstąpienia od umowy. O tę kwestię z całą pewnością warto bardzo dokładnie dopytać agenta. 

5. Na jakie zakres ochrony możemy liczyć? 

Warto zweryfikować, czy oprócz świadczeń pieniężnych możemy zapewnić sobie inne usługi, takie jak transport medyczny, pomoc w organizacji rehabilitacji czy transport leków. 

6. Jakie są możliwości zgłoszenia roszczenia i rozwiązania umowy? 

Klient przed podpisaniem umowy powinien także dowiedzieć się, jakie dokumenty będą potrzebne do zgłoszenia zdarzenia polisowego. Jakich dokumentów będzie potrzebował ubezpieczyciel w określonych okolicznościach. Dobrze jest również zweryfikować, co będzie potrzebne w przypadku chęci rozwiązania umowy. 

Rozmowa z agentem ubezpieczeniowym – podsumowanie 

Podjęcie decyzji o zakupie ubezpieczenia powinno być bardzo dokładnie przemyślane. Jeżeli zadamy wszystkie powyżej omówione pytania agentowi, dzięki uzyskanym informacjom znacznie łatwiej będzie nam znaleźć taką ofertę, która będzie w pełni dostosowana do naszych potrzeb.