Jak szukać oferty pracy dla agenta ubezpieczeniowego?

Jak szukać oferty pracy dla agenta ubezpieczeniowego?

9 listopada, 2021 Wyłączono przez Alicja Zawadzka

Praca w branży ubezpieczeniowej daje szereg możliwości pod względem awansu zawodowego oraz zarobków. Warto wiedzieć, że zatrudnienie mogą znaleźć nie tylko finansiści, ponieważ kierunek studiów i etap edukacji pełnią rolę drugorzędną. Doskonale odnajdują się tutaj także osoby z innym wykształceniem, które są otwarte na nowe wyzwania, wyróżniają się sumiennością i komunikatywnością. W omawianej branży można zacząć pracę nawet na pierwszym roku studiów. Statystyki pokazują, że w czasach pandemii COVID-19 zdecydowanie największą popularnością wśród osób poszukujących pracy cieszą się branże, które są odporne na kolejne lockdowny. Każdy, kto myśli o znalezieniu dobrze płatnej pracy, powinien rozważyć karierę w ubezpieczeniach. 

Agent ubezpieczeniowy – czym się zajmuje? 

Przed rozpoczęciem poszukiwania pracy warto dowiedzieć się, czym dokładnie wyróżnia się ta branża oraz zawody, które w niej funkcjonują. Agent ubezpieczeniowy jest odpowiedzialny przede wszystkim za aktywne pozyskiwanie klientów oraz sprzedaż produktów ubezpieczeniowych dopasowanych do ich potrzeb i oczekiwań. Dobry doradca ubezpieczeniowy musi przede wszystkim umieć słuchać drugiej osoby. Komunikatywność oraz pozytywne nastawienie do życia to dwie najważniejsze cechy charakteru, które liczą się w tej branży. Posiadając je, odniesienie tutaj sukcesu będzie znacznie łatwiejsze. Klienci do takich agentów sami wracają, by zakupić kolejne ubezpieczenia. 

Gdzie szukać oferty pracy dla agenta ubezpieczeniowego? 

Obecnie zapotrzebowanie na doradców ubezpieczeniowych jest naprawdę spore, dlatego znalezienie ogłoszeń nie powinno być trudne. Wynika to z tego, że liczba sprzedawanych polis nawet w czasach pandemii COVID-19 cały czas rośnie. Pojęcie doradcy ubezpieczeniowego jest również dość szerokie. Mianowicie: polisy można sprzedawać jako agent wyłączny – wówczas jesteśmy związani wyłącznie z jedną firmą ubezpieczeniową. Drugie rozwiązanie to bycie multiagentem. Wtedy oferujemy ubezpieczenia nawet od kilkunastu różnych towarzystw ubezpieczeniowych. Oprócz tego, istnieje możliwość zostania tzw. OFWCA, co według wielu agentów jest najwygodniejszym rozwiązaniem. 

Ogłoszenia o pracę dla agentów wyłącznych są publikowane przede wszystkim na portalach ogłoszeniowych. Kandydaci na multiagentów ubezpieczeniowych oraz OFWCA są z kolei poszukiwani najczęściej na stronach internetowych multiagencji. 

Oferta pracy agenta ubezpieczeniowego – na co należy zwracać szczególną uwagę?

Nieodłącznym elementem pracy agenta ubezpieczeniowego jest aktywne pozyskiwanie klientów, oferowanie im ubezpieczeń dopasowanych do ich potrzeb i oczekiwań oraz wystawianie polis. Agent ubezpieczeniowy za każdą sprzedaż otrzymuje procentową prowizję. Zatem jak znaleźć atrakcyjną ofertę dla doradcy ubezpieczeniowego? Szczególną uwagę należy zwracać na:

  • wysokość prowizji od zrealizowanych transakcji,
  • czy istnieją cele sprzedażowe do spełnienia, a jeśli tak – czy są one realne, 
  • czy pracownik może liczyć na wsparcie, np. szkolenia online, system sprzedażowy ułatwiający pracę itd. 

Dodatkowo, gdy dana osoba chce zostać multiagentem, powinna zweryfikować, od jak dawna dana multiagencja działa w branży ubezpieczeń. Co do zasady, multiagencje mające wieloletnie doświadczenie są w stanie zaoferować lepsze warunki pod względem płacy oraz wsparcia. 

Kariera w ubezpieczeniach na własnych zasadach?

Praca w branży ubezpieczeniowej nie musi być jednoznaczna z zatrudnieniem w konkretnym towarzystwie ubezpieczeniowym. Dość dużą popularnością cieszy się zawód pośrednika ubezpieczeniowego. Chodzi tutaj o agentów, multiagentów lub brokerów. Jakie są różnice między tymi profesjami? Agenci i multiagenci wiążą się z towarzystwami umowami agencyjnymi. 

Warto wiedzieć: Ile wynoszą zarobki agenta ubezpieczeniowego

Z kolei broker ubezpieczeń nie jest związany z jakimkolwiek towarzystwem i występuje wyłącznie w imieniu swoich klientów. Pracownicy, którzy nie chcą zakładać własnej działalności gospodarczej, mogą ubiegać się o uzyskanie statusu OWCA: Osoba Wykonująca Czynności Agencyjne na zlecenie zarejestrowanego agenta. Zapotrzebowanie na specjalistów od ubezpieczeń zgłaszają także media branżowe i biznesowe, kancelarie prawne oraz szereg instytucji publicznych – rozmaite urzędy i agencje, w tym Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). 

Zysk agenta ubezpieczeniowego

Jak wygląda rekrutacja na stanowisko agenta ubezpieczeniowego? 

Dokładny przebieg procesu rekrutacyjnego uzależniony jest od tego, czy dana osoba ubiega się o stanowisko agenta wyłącznego czy multiagenta. Jeżeli jest to pierwsza z wymienionych okoliczności, wówczas rekruterzy z pewnością bardzo dokładnie będą weryfikowali nadesłane CV. Gdy pierwszy etap selekcji zaliczymy z sukcesem, czeka nas nawet kilka rozmów kwalifikacyjnych. Na samym końcu dochodzi do podpisania umowy z jednym z wybranych kandydatów.

W przypadku nawiązywania współpracy z multiagencją ubezpieczeniową proces rekrutacyjny jest realizowany zdecydowanie szybciej. Warto zaznaczyć, że nawet przed wybuchem pandemii COVID-19 wiele towarzystw ubezpieczeniowych umożliwiało swoim pracownikom wykonywanie obowiązków zawodowych w sposób zdalny, całkowicie przez internet i bez wychodzenia z domu. W tej chwili trend ten znacząco się pogłębił. 

Jakie warunki trzeba spełnić, by móc znaleźć zatrudnienie w branży ubezpieczeniowej? 

Niektórym może wydawać się, że aby móc podjąć pracę w branży ubezpieczeniowej, należy posiadać wykształcenie wyższe, kierunkowe kursy oraz wiele innych kwalifikacji. Należy jednak wiedzieć o tym, że w rzeczywistości liczba wymagań jest zdecydowanie mniejsza. Osoby zainteresowane pracą jako agent ubezpieczeniowy:

  • muszą posiadać średnie wykształcenie, 
  • muszą posiadać pełną zdolność do czynności prawnych, 
  • nie mogą być skazane w Krajowym Rejestrze Karnym (za umyślne popełnienie przestępstwa skarbowego, przeciwko życiu i zdrowiu, wymiarowi sprawiedliwości, obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi, obrotowi gospodarczemu, ochronie informacji i wiarygodności dokumentów),
  • muszą zaliczyć egzamin organizowany przez Komisję Nadzoru Finansowego pozwalający na uzyskanie określonych uprawnień do wykonywania zawodu. 

Podsumowanie 

Jak widać, aby rozpocząć pracę w charakterze agenta ubezpieczeniowego, nie trzeba spełnić zbyt wielu wymagań. Warto nadmienić, że wykonywanie tej profesji wiąże się z wysokimi zarobkami oraz szerokimi możliwościami w zakresie awansu zawodowego. Mimo trwającej pandemii COVID-19, zapotrzebowanie na usługi agentów jest bardzo wysokie, dlatego osoby wykonujące ten zawód mają zapewnione stabilne zatrudnienie.