Najtańsze OC dla młodych kierowców – jak je znaleźć?

Najtańsze OC dla młodych kierowców – jak je znaleźć?

28 listopada, 2019 Wyłączono przez Krzysztof Polańczyk

W ciągu kilku ostatnich lat ceny ubezpieczeń OC znacząco wzrosły. Zwyżki cen najbardziej odczuli młodzi kierowcy. W dzisiejszym artykule wyjaśniamy, ile płaci młody kierowca za OC oraz czy jest sposób na znalezienie OC dla młodych w niskiej cenie. Zapraszamy do lektury!

Młody kierowca, czyli kto?

Każda firma ubezpieczeniowa „młodego kierowcę” definiuje w nieco inny sposób. Firmy biorą pod uwagę nie tylko wiek, ale również datę wydania prawa jazdy. Zdecydowana większość ubezpieczycieli za młodych kierowców uważa tych, którzy mają mniej niż 24-26 lat, jednak są nawet i takie, które „młodość” przypisują nawet 29-latkom.

OC dla młodych – czy wiek kierowcy wpływa na średnią cenę OC?

Oczywiście, że tak. Wyższe ceny ubezpieczeń OC dla młodych kierowców firmy ubezpieczeniowe uzasadniają większym ryzykiem ubezpieczeniowym. Chodzi o to, że w świetle statystyk policyjnych młodzi kierowcy znacznie częściej powodują wypadki w ruchu drogowym niż kierowcy doświadczeni.

Najtańsza polisa dla młodego kierowcy

Ile płaci młody kierowca za OC?

Ile kosztuje OC dla młodego kierowcy? Ostateczna cena ubezpieczenia OC dla młodych kierowców uzależniona jest o bardzo wielu rozmaitych czynników. W większości przypadków młodzi kierowcy w wieku od 18 do 25 lat przy zakupie ubezpieczenia OC muszą liczyć się z wydatkiem w wysokości około 1500 złotych. Młode osoby muszą płacić znacznie więcej za ubezpieczenie OC, ponieważ liczba wypadków powodowanych przez ludzi w tej kategorii wiekowej jest naprawdę bardzo duża. Statystyki wskazują, iż winnym co piątego wypadku jest właśnie młody kierowca. Aż 57% zabitych umiera przez kierowców w młodym wieku.

Chętnie czytany: Czym się różni OC od AC?

Młodzi kierowcy mają bardzo małe doświadczenie w prowadzeniu pojazdów, przez co o wiele trudniej jest im ocenić sytuację na drodze. Należy pamiętać, że nie dostosowanie się do warunków
atmosferycznych jest bardzo częstą przyczyną wypadków. Na wysokość ostatecznej ceny za ubezpieczenie OC wpływa również krótki okres od uzyskania prawa jazdy, brak historii ubezpieczeniowej oraz posiadanie adresu zamieszkania w mieście, w którym częściej dochodzi do wypadków.

Jak młody kierowca może obniżyć cenę ubezpieczenia OC?

Ubezpieczenie OC można uzyskać w niższej cenie, jeśli ma się wiedzę dotyczącą tego, jakie parametry wpływają na wysokość cen u poszczególnych towarzystw ubezpieczeniowych. U wszystkich ubezpieczycieli najistotniejsze jest pozyskanie zniżek od osób mających prawo jazdy od wielu lat. Niezwykle ważna dla obniżenia ostatecznej ceny za ubezpieczenie OC jest również bezpieczna jazda. Jeśli młody kierowca posiada prawo jazdy od 5 lat i nie przydarzyła mu się jeszcze żadna stłuczka, to jest duża szansa na to, iż uda mu się wynegocjować ubezpieczenie OC w niższej cenie.

Na cenę ubezpieczenia OC wpływają także parametry dotyczące samochodu. Podstawowa zasada jest taka, że im dany samochód jest nowszy, tym OC będzie tańsze. Kolejnym elementem jest marka oraz model pojazdu. Najtańsze ubezpieczenia OC przyznawane są na samochody Skoda, zaś największe koszty ponoszą właściciele samochodów marek Mercedes, Audi oraz BMW. Na podwyższenie ceny będzie wpływała z kolei duża pojemność silnika. Czynnikiem podwyższającym cenę jest także posiadanie samochodu z dieslem – na niższe ceny mogą liczyć młodzi właściciele samochodów na benzynę.