Koronawirus a ubezpieczenia na życie – co warto wiedzieć?

Koronawirus a ubezpieczenia na życie – co warto wiedzieć?

2 kwietnia, 2021 Wyłączono przez Alicja Zawadzka

Od marca 2020 roku trwa globalna pandemia COVID-19. Często pojęcie pandemia jest stosowane zamiennie z określeniem „epidemia”. Okazuje się jednak, że nie są one tożsame. Pandemia to rodzaj epidemii, który ma miejsce na obszarze minimum dwóch kontynentów. Jak wiemy, koronawirus zbiera śmiertelne żniwo na wszystkich kontynentach. Na razie nic nie wskazuje na to, aby sytuacja miała się w ciągu najbliższych miesięcy poprawić. Globalna epidemia COVID-19 sprawiła, że Polacy coraz bardziej zaczęli interesować się tym, czy ubezpieczenie na życie zapewnia ochronę przed skutkami zachorowania na COVID-19. Koronawirus a ubezpieczenia na życie – na to pytanie postaramy się udzielić odpowiedzi w niniejszym artykule. 

Koronawirus a ubezpieczenia na życie – najważniejsze informacje 

Sporo osób mających wykupione ubezpieczenie na życie zastanawia się nad tym, czy zapewnia ono również ochronę na okoliczność zachorowania na koronawirusa. Okazuje się, że zazwyczaj niestety nie. OWU, czyli Ogólne Warunki Ubezpieczenie wskazują, że ubezpieczyciel jest zwolniony z odpowiedzialności w przypadku ogłoszenia stanu epidemii. Jest to jednoznaczne z tym, że posiadacz ubezpieczenia, który zachoruje na COVID-19 bądź umrze z jego powodu, nie ma podstaw do domagania się od ubezpieczyciela świadczeń finansowych. 

Mimo tego, wielu ubezpieczycieli zmieniło zasady opisane w OWU. Część firm ubezpieczeniowych gwarantuje swym klientom ochronę także wtedy, gdy zachorują oni na koronawirusa. Każda firma ma jednak swoje wytyczne, procedury i zasady, dlatego przed zakupem konkretnej polisy ubezpieczeniowej warto sprawdzić zapisy umowy oraz dokument OWU. 

Ubezpieczenie turystyczne a epidemia 

Do niedawna zdecydowana większość firm ubezpieczeniowych w OWU wyłączała możliwość działania ubezpieczenia turystycznego zarówno w czasie trwania epidemii jak i pandemii. Sytuacja, z którą mierzymy się od marca 2020 roku, wymusiła jednak na towarzystwach zmianę swojej polityki. Obecnie w większości firm ubezpieczeniowych pokrywa koszty leczenia związane z zachorowaniem na koronawirusa, co jest bardzo dobrą wiadomością dla wszystkich posiadaczy polis turystycznych. 

Kiedy można starać się o rekompensatę finansową od ubezpieczyciela? 

Wiele osób zastanawia się, czy ubezpieczenie dotyczy także sytuacji, w której dana osoba jest zmuszona do kwarantanny z powodu kontaktu z nosicielem koronawirusa. W większości firm ubezpieczeniowych fakt objęcia kwarantanną oraz zachorowania koronawirusem nie jest wystarczającą przesłanką do tego, by móc ubiegać się o uzyskanie rekompensaty finansowej w ramach ubezpieczenia na życie. 

Warto wiedzieć: Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne do USA

DDM – dystans, dezynfekcja, maseczka 

Wirus COVID-19 do tej pory nie został przebadany w wystarczający sposób. Lekarze nie wiedzą do końca, jak go leczyć. Wiele wątpliwości budzi także kwestia szczepień. Aby uchronić się przed zarażeniem, każdy z nas powinien stosować się do prostej zasady: DDM, czyli dystans, dezynfekcja, maseczka. Należy także unikać dużych skupisk ludzkich. Dzięki temu wirus będzie rozprzestrzeniał się znacznie wolniej, co ocali wiele ludzkich istnień.