Kolor lakieru a numer VIN – dokładny poradnik

Kolor lakieru a numer VIN – dokładny poradnik

7 października, 2021 Wyłączono przez Alicja Zawadzka

Lakier pełni w samochodzie dwie podstawowe funkcje: ochronną i dekoracyjną. Upływ czasu powoduje jednak, że jego wygląd staje się coraz mniej atrakcyjny. Duży wpływ na kondycję lakieru mają przede wszystkim rozmaite kolizje i uszkodzenia, którym ulegał samochód. Wielu właścicieli samochodów musi ponownie lakierować całe elementy, ponieważ są już zbyt zniszczone. Wtedy pojawia się problem: jak dobrać kolor lakieru? Liczba barw i odcieni lakierów jest wręcz ogromna, dlatego podjęcie decyzji „na oko” z pewnością nie wchodzi w grę. Warto wiedzieć, że informacja na temat fabrycznej powłoki znajduje się między innymi w numerze VIN samochodu. Dzięki temu w łatwy i stosunkowo szybki sposób można sprawdzić, jaki dokładny odcień lakieru został zastosowany w naszym samochodzie. W poniższym artykule doradzamy, jak odczytać kod lakieru na numerze VIN oraz odpowiadamy, czy rzeczywiście jest to najlepszy sposób na dobranie odcienia lakieru pojazdu.

Czym jest numer VIN?

Numer VIN (z angielskiego Vehicle Identification Number, czyli numer identyfikacyjny pojazdu) to jedno z podstawowych narzędzi, które wykorzystuje się do identyfikacji danych samochodów. Nie jest to przypadkowy ciąg cyfr, ponieważ poszczególne jego znaki mogą być nam bardzo przydatne, np. gdy chcemy dowiedzieć się, jaki jest kod lakieru zastosowany w naszym samochodzie.

Numer VIN przydaje się także w innej sytuacji. To na jego podstawie kupujący samochód może poprosić o wygenerowanie raportu zawierającego szczegółowe informacje odnośnie historii pojazdu. Bezpłatną informację można uzyskać w bazie CEPiK, która zawiera informacje na temat wszystkich samochodów zarejestrowanych w Polsce. Można też sprawdzić historię pojazdu w bazach zagranicznych, gdy chodzi o samochód sprowadzany spoza naszego kraju.

Gdzie znaleźć numer VIN?

Numer VIN znajdziemy w dokumentacji pojazdu (dowodzie rejestracyjnym i karcie pojazdu) a także pod maską – na przegrodzie czołowej, kielichu przedniego zawieszenia oraz podłużnicach. Plakietki z numerem VIN są też umiejscowione na progach, przegrodzie bagażnika, na błotnikach lub na ramie. VIN niejednokrotnie umiejscawiany jest też na tak zwanej tabliczce znamionowej zamontowanej w większości pojazdów na podszybiu.

Co to jest tabliczka znamionowa?

Tak jak wspomnieliśmy powyżej, numer VIN znajduje się także na tabliczce znamionowej. Czym dokładnie jest tabliczka znamionowa? Jest to zazwyczaj aluminiowa powierzchnia niewielkich rozmiarów, która zawiera dane homologacyjne oraz szereg informacji identyfikacyjnych samochodu. Jest tam tzw. kod OEM, czyli fabryczny numer koloru lakieru. Dzięki tabliczce znamionowej można poznać markę, numer VIN oraz całkowitą masę samochodu.

Gdzie znajdziemy tabliczkę znamionową? Zazwyczaj zlokalizowana ona jest na podszybiu samochodu od strony kierowcy. Jednocześnie musi ona być zamontowana w miejscu dostępnym dla właściciela, a jej odnalezienie nie może wymagać rozkręcania jakichkolwiek części samochodu.

Jak znaleźć kod lakieru po numerze VIN?

Czy od razu po zlokalizowaniu numeru VIN będziemy w stanie określić, jaka jest barwa lakieru? Niestety nie. Gdy odnajdziemy numer VIN, musimy go najpierw odszyfrować. Należy pamiętać o tym, że każdy producent stosuje własne nazewnictwo, dlatego odnalezienie koloru po numerze VIN nie jest wcale takie łatwe. Jednocześnie informacja o kolorze oryginalnego lakieru musi znajdować się w numerze identyfikacyjnym. Problem polega jednak na właściwym rozszyfrowaniu poszczególnych zapisów w numerze VIN.

Polecany artykuł: Sprawdzanie punktów karnych przez internet

Wiele osób próbujących znaleźć numer lakieru po VIN poszukuje w pierwszej kolejności informacji na ten temat w internecie. Często taka praktyka okazuje się skuteczna. Niestety, w wielu przypadkach narzędzia internetowe są dodatkowo płatne, a rzetelność prezentowanych tam informacji nie jest potwierdzona. Najlepszym i najbezpieczniejszym sposobem na poznanie numeru lakieru jest kontakt z autoryzowanym serwisem danej marki. Gdy podamy numer VIN, specjaliści przekażą nam kod fabrycznego lakieru. Gdy okaże się, że koloru nadwozia po VIN nie da się określić, wtedy można skorzystać z innych metod, które zazwyczaj są jeszcze prostsze a dodatkowo nie wymagają angażowania osób trzecich.

Kod lakieru po numerze VIN z pomocą diagnostyki samochodowej

Aby ustrzec się przed ryzykiem poniesienia niepotrzebnych kosztów w związku z użyciem nieodpowiedniego koloru lakieru, najlepiej jest udać się do diagnosty samochodowego. Specjalista z pewnością będzie wiedział, w jaki sposób należy rozszyfrować kod VIN oraz zweryfikować kod lakieru. Dzięki jego pomocy bez trudu zakupimy odpowiedni preparat, który doskonale będzie pasował do naszej karoserii.

Kolor lakieru a numer VIN – podsumowanie

Samodzielna weryfikacja kodu lakieru po numerze VIN może być sporym utrudnieniem. Dużo lepszym rozwiązaniem jest skontaktowanie się z autoryzowanym serwisem naszej marki bądź udanie się do diagnosty samochodowego. Tylko wtedy mamy pewność, że zakupiony lakier jest identyczny z tym zastosowanym fabrycznie przez producenta.