Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne dla rodziny?

Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne dla rodziny?

8 czerwca, 2020 Wyłączono przez Michał Wantuch

Wakacje czy ferie to idealny czas na wyjazd dla całej rodziny. Podczas planowania wycieczki, trzeba jednak pamiętać również o ubezpieczeniu turystycznym chroniącym wszystkich wyjeżdżających. Jak mądrze wybrać ubezpieczenie turystyczne?

Ubezpieczenie turystyczne dla rodziny

Ubezpieczenie turystyczne dla rodziny zawiera podstawowy pakiet, a więc zwrot kosztów leczenia i pomoc assistance. To nic innego jak organizacja pomocy na miejscu. Polisa rodzinna obejmuje przy tym wszystkich członków rodziny.

Przy wyborze odpowiedniej polisy ubezpieczeniowej, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. Trzeba sprawdzić, czy pokrycie kosztów opieki medycznej obejmuje leczenie jedynie w kraju powstania danego zdarzenia, czy również i w Polsce. Duże znaczenie mają Następstwa Nieszczęśliwych Wypadków NNW. Zwykle, gdy skutkują one trwałym uszczerbkiem na zdrowiu np. złamaniem, ubezpieczonemu wypłacane jest odszkodowanie zgodnie z odpowiednią tabelą. Jest to procent od wartości sumy ubezpieczenia. OC to z kolei ubezpieczenie na wypadek uszkodzenia np. pokoju hotelowego czy kempingu. Przydaje się również w przypadku wyrządzenia szkody osobie trzeciej.

Podczas dłuższego wyjazdu warto też rozważyć ubezpieczenie bagażu podróżnego czy ubezpieczenie mienia. Zakres ubezpieczenia turystycznego dla rodziny, często obejmuje również m.in. transport bliskich do szpitala czy hotelu. Przy wyjazdach z dziećmi, dobrze jest zadbać o możliwość objęcia opieką dzieci na wypadek wyjazdu rodziców z powodu choroby czy wypadku.

Jak wybrać odpowiednie ubezpieczenie dla rodziny?

Przed podpisaniem umowy trzeba oczywiście zapoznać się dokładnie z OWU, a więc Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia. W praktyce, im szerszy zakres ochrony oferuje polisa, tym lepiej. Suma ubezpieczenia nie powinna być mniejsza niż 30 tysięcy euro. Dotyczy to również krajów należących do UE. Jednak nie zawsze wysoka suma ubezpieczenia to gwarancja darmowego leczenia. Niekiedy na niektóre usługi medyczne przewidziane jest zaledwie kilkaset euro. To często zbyt mało.

W czasie podróży zagranicznych o nieprzewidziane wydarzenia nie jest trudno. NNW to ubezpieczenie na wypadek wystąpienia trwałego uszczerbku na zdrowiu. Koszt ubezpieczenia turystycznego tego rodzaju na ogół nie jest wysoki, nie należy więc o nim zapominać. Rodzice ruchliwych dzieci powinni też pamiętać o OC w życiu prywatnym. Przydać się może w przypadku uszkodzenia, również nieumyślnego mienia osoby trzeciej.

Assistance pozwala rodzinie na uzyskanie pomocy zdalnej w sytuacji awaryjnej np. pojawienia się problemów z hotelem czy wynajętym samochodem. Coraz więcej osób decyduje się także na dodatkowe ubezpieczenie swojego bagażu.

Co ciekawe, nie warto ograniczać się do zakupu ubezpieczenia turystycznego jedynie na okres od dnia wyjazdu do dnia przyjazdu. W przypadku przełożenia podróży o kilka dni, mogą się bowiem pojawić problemy. Są wprawdzie towarzystwa, które polisę przedłużają w takiej sytuacji, ale nie warto ryzykować, zwłaszcza planując dłuższą podróż z dziećmi.