Jak sprawdzić punkty karne online – instrukcja, limit, profil zaufany

Jak sprawdzić punkty karne online – instrukcja, limit, profil zaufany

15 czerwca, 2021 Wyłączono przez Krzysztof Polańczyk

Punkty karne otrzymuje się za popełnione w ruchu drogowym wykroczenia i przestępstwa. W przypadku, gdy nie zastosujemy się do znaków bądź przekroczymy prędkość, wraz z mandatem otrzymamy także określoną liczbę punktów. Weryfikacja liczby punktów jest niezwykle istotna, gdyż po przekroczeniu 24 punktów (lub 20, gdy jesteśmy niedoświadczonym kierowcą), automatycznie traci się prawo jazdy. Najprostszym sposobem na sprawdzenie, ile mamy punktów karnych „na koncie”, jest skorzystanie z internetowego portalu GOV. W poniższym artykule dokładnie tłumaczymy, jak sprawdzić liczbę punktów karnych online. Zapraszamy do wnikliwej lektury.

Jak sprawdzić punkty karne przez internet? Krok po kroku

Weryfikacja liczby punktów karnych za pośrednictwem internetu jest niezwykle prosta. Można to uczynić całkowicie za darmo i bez konieczności wychodzenia z domu. Wystarczy, że wejdziemy na stronę www.gov.pl, klikniemy w zakładkę „Profil Zaufany”, a następnie będziemy postępowali zgodnie ze wskazówkami wyświetlanymi na ekranie. Najprostszym sposobem na założenie Profilu Zaufanego jest połączenie się ze swoim kontem bankowym. Druga możliwość to wypełnienie formularza rejestracyjnego a następnie potwierdzenie prawdziwości danych poprzez wizytę w wybranym urzędzie.

Gdy będziemy już mieli założony Profil Zaufany, należy postępować zgodnie z poniższą instrukcją:

  1. Wchodzimy na stronę www.obywatel.gov.pl.
  2. Odszukujemy zakładkę „Kierowcy i pojazdy”.
  3. Klikamy w opcję o nazwie „Sprawdź swoje punkty karne”.
  4. Logujemy się.
  5. Wyświetli się komunikat „Wniosek o dostęp do usługi online na platformie obywatel.gov.pl”, klikamy opcję Podpisz profilem zaufanym.
  6. Klikamy przycisk „Autoryzuj i podpisz dokument” – w ten sposób podpiszemy wniosek o sprawdzenie liczby punktów karnych na naszym koncie.
  7. Wpisujemy wygenerowany automatycznie kod.
  8. Teraz wyświetla nam się liczba punktów karnych na koncie.

Jak sprawdzić punkty karne w aplikacji w telefonie?

Począwszy od grudnia 2020 roku funkcjonują dodatkowe funkcjonalności w ramach rządowej aplikacji mObywatel. Mianowicie, od tej pory obywatele mogą korzystać ze specjalnej aplikacji na smartfony. Dzięki niej można zweryfikować stan posiadanych uprawnień do prowadzenia pojazdów. Pokazuje ona informacje na temat tego, jakie kategorie uprawnień posiada kierowca, od kiedy ma uprawnienia oraz czy są one zawieszone. Aplikacja jest dostępna na wszystkie smartfony wyposażone w systemy iOS oraz Android. Aby się do niej zalogować, również trzeba posiadać Profil Zaufany. Z poziomu tej aplikacji można również sprawdzić liczbę punktów karnych.

Sprawdzanie punktów karnych na policji – czy warto?

Oprócz powyżej opisanych rozwiązań, w dalszym ciągu istnieje także możliwość sprawdzenia liczby punktów karnych poprzez wizytę na komisariacie policji. Na taką opcję warto zdecydować się, gdy:

  • nie posiadamy Profilu Zaufanego,
  • potrzebujemy urzędowego zaświadczenia na temat liczby posiadanych punktów karnych.

Zaświadczenie o liczbie punktów karnych otrzymane na komisariacie posiada moc dokumentu urzędowego, w przeciwieństwie do pliku PDF, który można samodzielnie pobrać ze strony obywatel.gov.pl. Takie pismo może nam być potrzebne wtedy, gdy pracodawca będzie chciał od nas informacji na temat liczby punktów karnych przed powierzeniem nam służbowego samochodu.

Często czytane: Wszystko o zielonych tablicach rejestracyjnych

Koszt wydania zaświadczenia o punktach karnych wynosi 17 złotych. Jest ono wydawane w formie papierowej w trakcie osobistej wizyty na komendzie policji. Aby otrzymać ten dokument, należy oczywiście okazać policjantom ważny dokument tożsamości. Co ważne, samo sprawdzenie liczby punktów na policji bez wydania zaświadczenia jest całkowicie darmowe.

Co będzie, gdy przekroczysz limit punktów karnych?

Duża liczba punktów karnych może być dla kierowcy prawdziwą udręką – gorszą niż widno konieczności zapłaty kilku wysokich mandatów. Jest to spowodowane tym, iż przekroczenie określonego limitu punktów karnych wiąże się z wieloma negatywnymi konsekwencjami, przede wszystkim z utratą prawa jazdy.

Ile można mieć maksymalnie punktów karnych? Kierowcy, którzy posiadają prawo jazdy dłużej niż rok, mogą mieć maksymalnie 24 punkty karne. Z kolei kierowcy, którzy posiadają prawo jazdy krócej, mogą mieć maksymalnie 20 punktów. Gdy limity te zostaną przekroczone, kierowca z dłuższym stażem będzie zobowiązany do przystąpienia do egzaminu weryfikującego kwalifikacje do prowadzenia pojazdów a także na badania psychologiczne. Jeżeli ich nie zaliczy, wtedy straci prawo jazdy i będzie musiał przejść całą procedurę jego uzyskiwania od samego początku.