Jak przebiegają badania psychologiczne kierowców?

Jak przebiegają badania psychologiczne kierowców?

7 lutego, 2022 Wyłączono przez Alicja Zawadzka

Dzięki badaniom psychologicznym dla kierowców można w efektywny sposób sprawdzić, jaka jest sprawność psychosomatyczna oraz jak przebiegają procesy poznawcze u danej osoby. Psychotesty przyczyniają się do zwiększenia bezpieczeństwa na drogach. Kto powinien zdecydować się na przeprowadzenie badania psychologicznego oraz jak wyglądają takie testy? Omawiamy to w poniższym artykule. 

Badania psychologiczne dla kierowców – kto jest nimi objęty? 

Testom psychologicznym obowiązkowo podlegają:

  • wszystkie osoby pracujące zawodowo w branży transportowej,
  • instruktorzy nauki jazdy,
  • egzaminatorzy w ośrodkach WORD,
  • kandydaci ubiegający się o uzyskanie prawa jazdy kategorii C, C+E i D,
  • taksówkarze,
  • prowadzący pojazdy uprzywilejowane,
  • operatorzy maszyn i urządzeń. 

Ponadto na badanie psychologiczne muszą wybrać się ci kierowcy, którzy zgromadzą na swoim „koncie” więcej niż 24 punkty karne bądź prowadzili pojazd pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających. Jednocześnie prawo do poddania się takim badaniom przysługuje wszystkim zainteresowanym kierowcom, którzy chcieliby po prostu sprawdzić swoje umiejętności. Zdarza się, że na psychotesty wybierają się osoby prowadzące w branży handlowej lub mobilni konsultanci, czyli osoby spędzające dużo czasu „za kółkiem”. 

Psychotesty dla kierowców – koszty 

Jaki jest koszt psychotestów dla kierowców? W przypadku osób pracujących w oparciu o umowę o pracę takie badania są całkowicie bezpłatne. Artykuł 229 paragraf 6 Kodeksu pracy wskazuje, że koszt zorganizowania badań spoczywa na pracodawcach. Takie badanie kosztuje około 150 złotych. Z kolei osoby prowadzące własną działalność gospodarczą muszą taki wydatek pokrywać we własnym zakresie. Opłatę związaną z przeprowadzeniem badania można wliczyć w koszty firmowe. 

Testy psychologiczne dla kierowców – jak się przygotować? 

Czy trzeba się jakoś specjalnie przygotować do testu psychologicznego? Okazuje się, że nie. Wystarczy, że weźmiemy ze sobą dokument tożsamości. Osoby z wadą wzroku muszą koniecznie zabrać ze sobą swoje okulary. Takich badań nie należy się bać. Dzień wcześniej warto się zrelaksować oraz porządnie wyspać.

testy psychologiczne kierowców

Jak wyglądają badania psychologiczne dla kierowców? 

Jaki jest przebieg badania psychologicznego dla kierowców? Takie pytania zadaje sobie wiele osób. Każde badanie tego typu składa się z trzech etapów. Żadnego z nich nie należy się obawiać. W pierwszym etapie badana jest osobowość kierowcy. Celem jest zweryfikowanie tego, w jaki sposób kierowca zachowuje się w określonych sytuacjach. Badanie polega na rozmowie z psychologiem oraz wypełnieniu przekazanego kwestionariusza. 

Warto wiedzieć: Mandaty i ubezpieczenie w 2022 roku – taryfikator

Drugi etap to analiza potencjału intelektualnego kierowcy. Badana osoba rozwiązuje test uwagi i sprawności intelektualnej. W ostatniej części badania używa się specjalistycznego sprzętu – aparatów psychotechnicznych, mierników czasu reakcji, aparatu Piórkowskiego, stereometru i aparatu krzyżowego. Dzięki nim można sprawdzić, jaki jest czas reakcji badanego, ustalić jego koordynację wzrokowo-ruchową oraz sposób postrzegania odległości i prędkości. W badaniu weryfikuje się też widzenie w ciemności. 

Ile trwają psychotesty? 

Dokładny czas trwania badania uzależniony jest od tego, na jakie stanowisko aplikuje dana osoba. W przypadku zawodowych kierowców czas ten wynosi około dwóch godzin, z kolei osoby ubiegające się o otrzymanie uprawnień instruktora, egzaminatora oraz kierujący pojazdami uprzywilejowanymi, muszą poświęcić na badanie trzy godziny. Z kolei kierowcy maszyn spędzają na badaniach najmniej czasu, bo zaledwie jedną godzinę. 

Odnowienie badania psychologicznego dla kierowców – terminy 

Wynik każdego badania ma określony „termin ważności”. Jak jest w przypadku badań psychologicznych? Zarówno w przypadku badań psychologicznych jak i badań sprawności motorycznej każdy kierowca poniżej 60-tego roku życia jest zobowiązany, aby wykonać badanie co 5 lat. Z kolei ci, którzy przekroczyli 60-ty rok życia, muszą wykonywać badania psychologiczne dla kierowców co 30 miesięcy.