Jak działa aplikacja mobilna UFG Na wypadek – pomoc dla kierowców

Jak działa aplikacja mobilna UFG Na wypadek – pomoc dla kierowców

20 września, 2021 Wyłączono przez Michał Wantuch

W trakcie podróży samochodem może przydarzyć się nam wiele niebezpiecznych sytuacji, na przykład kolizji czy stłuczek. Na szczęście, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny uruchomił ostatnio specjalną aplikację mobilną o nazwie „Na wypadek”, która znacząco ułatwia załatwianie wszystkich formalności związanych ze stłuczkami. Dzięki niej można w szybki sposób sprawdzić, czy sprawca zdarzenia posiada ważne OC. W poniższym artykule przedstawiamy szereg ważnych informacji na temat działania tej aplikacji. Sprawdź jak działa Aplikacja UFG Na wypadek oraz dlaczego warto mieć ją w swoim smartfonie!

Aplikacja UFG Na wypadek – informacje podstawowe

Aplikacja Na wypadek została przygotowana przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG). Jest ona dedykowana polskim kierowcom. Posiadanie tej aplikacji może okazać się bardzo pomocne w przypadku groźnego wypadku lub kolizji drogowej. Z użyciem aplikacji Na wypadek można m.in. zweryfikować, czy sprawca zdarzenia posiada ważną polisę OC. Co więcej, aplikacja może przydać nam się nie tylko podczas stłuczki. Jej użytkownicy mogą wprowadzić w niej informacje na temat posiadanych przez siebie samochodów. Dzięki temu system powiadamia nas, gdy zbliża się koniec ważności ubezpieczenia OC lub AC bądź badania technicznego samochodu.

Funkcjonalności aplikacji UFG Na wypadek

W aplikacji Na wypadek od Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego znajduje się obecnie pięć funkcji. Mianowicie: Mój Profil, Kolizja, Udokumentowane zdarzenia, Sprawdź polisę OC pojazdu oraz Sprawdź reprezentanta ds. roszczeń.

Mój Profil

Funkcja Mój Profil służy do wpisywania danych użytkownika dotyczących jego prawa jazdy. Należy podać tam podstawowe dane osobowe, datę ważności dokumentu a także informację na temat posiadanych uprawnień (kategorii). Gdy wciśniemy ikonę samochodu zlokalizowaną w prawym górnym rogu, zostaniemy przeniesieni na podstronę służącą do wpisania danych samochodów.

Kolizja

Podstawowa funkcjonalność aplikacji. W czternastu prostych krokach prowadzi ona uczestnika kolizja przez cały proces dokumentowania zaistniałych szkód. W aplikacji można wprowadzić informacje takie jak dane osobowe sprawcy, zdjęcia dokumentujące zdarzenie. Ponadto funkcja pozwala na określenie na schemacie pojazdu tych elementów, które uległy uszkodzeniu. Twórcy aplikacji wprowadzili także możliwość dodania notatki głosowej, która może być cennym dowodem w sprawie.

Odpowiednie wykorzystanie możliwości, które daje funkcja Kolizja, sprawi, nie umknie nam żaden szczegół związany z danym zdarzeniem. Dzięki temu ryzyko, iż firma ubezpieczeniowa nie wypłaci nam należnego odszkodowania, zostanie ograniczone do niezbędnego minimum. Ponadto, gdy wypełnimy wszystkie polega, od razu będziemy mogli przesłać zgłoszenie do firmy ubezpieczeniowej. W ten sposób zaoszczędzimy mnóstwo czasu i nerwów.

Udokumentowane zdarzenia

Funkcja Udokumentowane zdarzenia służy do zapisywania informacji o kolizjach, w których braliśmy udział w przeszłości. Sprawy dzielone są na następujące kategorie:

sprawy wszystkie,
sprawy zamknięte,
sprawy, które przekazano do firmy ubezpieczeniowej. 

Dokumentowanie szkód za pomocą aplikacji Na Wypadek od Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego ma także inną, ważną zaletę. Mianowicie: podczas kupowania ubezpieczenia z wykorzystaniem kalkulatora OC/AC nie będziemy musieli poszukiwać w dokumentach informacji na temat dat poszczególnych zdarzeń, ich uczestników itd.

Sprawdź Polisę OC pojazdu

Jedna z najważniejszych funkcjonalności opisywanej aplikacji. Służy ona do sprawdzenia, czy pojazd należący do sprawcy zdarzenia jest ubezpieczony. To, czy właściciel pojazdu opłacił ubezpieczenie, można sprawdzić, skanując kod QR zlokalizowany w dowodzie rejestracyjnym pojazdu. W związku z tym, że obecnie nie obowiązuje już obowiązek wożenia dowodu rejestracyjnego pojazdu, najpewniej zajdzie konieczność skorzystania z alternatywnej metody.

Jest ona następująca. Wpisujemy numer rejestracyjny lub numer VIN pojazdu oraz określamy, na który dzień chcemy sprawdzić ważność ubezpieczenia. Jeżeli pojazd posiada ważne ubezpieczenie, pojawi się numer polisy oraz dane kontaktowe do firmy ubezpieczeniowej.

Sprawdź Reprezentanta ds. Roszczeń

Przydatna opcja, w której możemy zapoznać się z listą firm ubezpieczeniowych. Zakładka ta będzie szczególnie pomocna, gdy w najbliższym czasie wybieramy się w podróż samochodem za granicę. Wystarczy, że wybierzemy określony kraj, a od razu dowiemy się, jaki jest reprezentant danego ubezpieczyciela. Na ekranie wyświetlą się wszystkie niezbędne dane kontaktowe. Jeżeli sprawcą kolizji będzie kierowca z innego kraju w Polsce, ta funkcja pomoże nam sprawdzić, jaki podmiot reprezentuje jego zakład na terenie naszego kraju .

Gdzie można pobrać aplikację Na wypadek?

Aplikacja Na wypadek może być pobierana na urządzeniach z systemem Android oraz iOS. W tym celu należy zainstalować ją korzystając odpowiednio ze sklepu Play bądź z AppStore.

Polecane: Jak wybrać aplikację do zarządzania zadaniami dla agenta

Aplikacja Na wypadek a bezpieczeństwo

Z racji tego, iż aplikacja Na wypadek gromadzi nasze dane osobowe, dostęp do niej jest zabezpieczony za pomocą kodu PIN. Każdy użytkownik samodzielnie wybiera kod PIN. Powinien on składać się z minimum 4 cyfr. Jeżeli zapomnimy kodu, wówczas będziemy musieli pobrać aplikację ponownie. Dopiero po zdefiniowaniu kodu użytkownik może korzystać ze wszystkich funkcji oferowanych przez aplikację.

Aplikacja UFG Na wypadek – podsumowanie

Aplikacja Na Wypadek zaprojektowana przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny to świetnie rozwiązanie, które znacząco ułatwia załatwianie formalności kierowcom w różnych sytuacjach. Atutem aplikacji jest prostota obsługi oraz wygodny interfejs. Za jej pośrednictwem otrzymamy pomoc „krok po kroku” w razie kolizji czy wypadków drogowych. Aplikacja umożliwia także prostą i szybką weryfikację, czy sprawca zdarzenia posiada ważne ubezpieczenie OC samochodu.