Ile zarabia agent ubezpieczeniowy? Zarobki, benefity, zależności

Ile zarabia agent ubezpieczeniowy? Zarobki, benefity, zależności

19 sierpnia, 2020 Wyłączono przez Krzysztof Polańczyk

Ile zarabia przeciętnie agent ubezpieczeniowy? To pytanie zadaje sobie sporo osób. Ciekawi to m.in. początkujących agentów ubezpieczeniowych czy osoby, które mają zamiar zająć się tym na poważnie. Oczywiście na starcie zarobki wysokie nie są, ale z czasem, wraz ze zdobytym doświadczeniem rosną. Agent ubezpieczeniowy, który działa na rynku dwa lata, zarabia już nieźle.

Zarobki agenta ubezpieczeniowego

W branży ubezpieczeniowej zarobki są dość mocno zróżnicowane i zależą przede wszystkim od efektów pracy. Są to głównie prowizje od transakcji, które udało się zrealizować. Znaczenie ma tutaj doświadczenie agenta ubezpieczeniowego, jego wiedza czy umiejętność budowania z klientami trwałych relacji. W roku 2021 mediana płac agenta to około 4030 złotych brutto. To wartość jednak mocno zaniżona przez agentów początkujących, z których wielu rezygnuje z pracy w ciągu zaledwie roku prowadzenia działalności. Zarobki pozostałych agentów są o wiele wyższe. Niektórzy zarabiają ponad 10 tysięcy złotych brutto w skali miesiąca.

Przeczytaj również >> Cechy dobrego Agenta ubezpieczeniowego

Od czego zależą zarobki agenta ubezpieczeniowego?

Na zarobki agentów ubezpieczeniowych wpływa wiele czynników. Są to m.in.:

  • wysokość prowizji – prowizje bywają różne, w zależności np. od towarzystw ubezpieczeniowych itd. Czasami mniej znana multiagencja może zaoferować o wiele lepsze warunki niż ta bardzo popularna.
  • skuteczność – duża baza klientów ma tutaj spore znaczenie. Sprzedawcy ubezpieczeń zarabiają głównie na prowizjach sprzedażowych. Muszą więc oferować klientom dobre oferty ubezpieczeń. Warto pracować dla multiagencji, a nie być tylko agentem wyłącznym, bo to pozwala klientom zaoferować o wiele więcej. Ponadto taki agent ma dostęp do profesjonalnego oprogramowania, które pozwala mu efektywnie wykonywać swoją pracę. Istotny jest dobry kalkulator ubezpieczeń obliczający składkę ubezpieczenia i wystawiający polisę z jednego miejsca.

Zobacz więcej: Jak wybrać program CRM dla agenta ubezpieczeniowego?

  • liczba klientów – praca agenta ubezpieczeniowego oparta jest oczywiście na klientach. Doświadczeni agenci mają sporo klientów i nie muszą dużo czasu poświęcać na nowych. Stali klienci do nich wracają, bo wznawiają polisy czy zawierają nowe umowy ubezpieczenia. Dodatkowo mogą oni liczyć na nowych klientów z polecenia, co wpływa pozytywnie na zarobki agentów. Początkujący agenci takiego luksusu jednak nie mają i muszą sami poszukiwać aktywnie klientów. Powinni postawić na pracę w dobrej multiagencji, która w tym pomoże.
Pensja agenta ubezpieczeniowego

Benefity pozapłacowe, na które może liczyć agent ubezpieczeniowy

Co ciekawe, agenci ubezpieczeniowi także mogą liczyć na dodatkowe korzyści w ramach wykonywanej przez siebie pracy. Są to przede wszystkim ciekawe wycieczki czy kompleksowe szkolenia. Agencji często mogą zawierać prywatne ubezpieczenia na bardzo preferencyjnych warunkach. To spory atut tego zawodu.

Jakie są słabe strony zarobków agentów ubezpieczeniowych?

Rzeczywiście w teorii agenci ubezpieczeniowi mogą zarabiać naprawdę sporo, co rozbudza wyobraźnię. Jednak ta praca ma także i swoje minusy. Przede wszystkim przedstawiciel ubezpieczeniowy, który jest na urlopie, zresztą jak każdy przedsiębiorca, nie zarabia. Płatne są dla niego tylko wymierne rezultaty, a więc sfinalizowane umowy. Początkujący współpracownicy towarzystw ubezpieczeniowych otrzymują niekiedy tylko minimalną podstawę stałego wynagrodzenia, która wysoka nie jest.

Okazuje się więc, że na sprzedaży ubezpieczeń można dobrze zarobić. Zarobki rosną szybko, razem z doświadczeniem i bazą klientów.