Ile kosztuje prywatne ubezpieczenie zdrowotne?

Ile kosztuje prywatne ubezpieczenie zdrowotne?

9 października, 2019 Wyłączono przez Alicja Zawadzka

Czym jest prywatne ubezpieczenie zdrowotne?

Niewydolność publicznej służby zdrowia sprawia, że coraz więcej pacjentów szuka alternatywnych sposobów na uzyskanie fachowej pomocy lekarskiej w razie wystąpienia takiej potrzeby. Jednym z nich jest skorzystanie prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych.

Tego rodzaju produkty ma w swej ofercie coraz więcej firm ubezpieczeniowych. Polisa zdrowotna wykupiona indywidualnie nie zwalnia z obowiązku płacenia składek na Narodowy Fundusz Zdrowia. Stanowi jednak znakomite uzupełnienie dla publicznego systemu opieki zdrowotnej. Przed zawarciem umowy warto dowiedzieć się, jak działa prywatne ubezpieczenie zdrowotne. Żeby móc wykupić polisę trzeba przede wszystkim spełniać kryteria wiekowe.

Prywatne ubezpieczenie – oferty

Oferty prywatnych ubezpieczeń zazwyczaj skierowane są do osób młodych i w średnim wieku. Umowa zawierana może być na rok i mieć opcję automatycznego przedłużenia na kolejny okres. Przed zawarciem umowy towarzystwo ubezpieczeń może domagać się wypełnienia ankiety medycznej dotyczącej stanu zdrowia wnioskującego. Klient wykupujący ubezpieczenie dokonuje wyboru pakietu usług medycznych spośród dostępnego koszyka świadczeń. Poszczególne pakiety różnią się między sobą zakresem ochrony oraz wysokością miesięcznej składki.

Chętnie czytany: Jak ubezpieczyć dziecko?

W ramach ubezpieczenia zdrowotnego ubezpieczony może korzystać z usług prywatnych placówek medycznych współpracujących z danym towarzystwem ubezpieczeniowym. Nie tracąc przy tym dostępu do publicznej służby zdrowia.

prywatna opieka medyczna

Zakres świadczonych usług, a ceny polis

Wiele osób zainteresowanych pakietami medycznymi zadaje pytanie, prywatne ubezpieczenie zdrowotne – ile kosztuje taki produkt. Okazuje się, że tego rodzaju polisy nie są dobrem luksusowym zarezerwowanym wyłącznie dla najbardziej zamożnych. Składki za najtańsze ubezpieczenia dostępne na rynku oscylują wokół 40 zł miesięcznie. Należy jednak mieć świadomość tego, że zakres udzielanej ochrony w najtańszych ubezpieczeniach będzie ograniczony.

W ramach płaconej składki klient zyskuje przede wszystkim szybki dostęp do prywatnych przychodni oraz lekarzy specjalistów. Zapisanie się na wizytę u specjalisty nie wymaga skierowania. Pomoc udzielana jest znacznie szybciej niż w przypadku publicznych placówek medycznych. Osoby, które zdecydują się płacić składkę na poziomie 80 zł miesięcznie, w ramach pakietu zyskują możliwość wykonania badań laboratoryjnych i radiologicznych, a także pomoc stomatologa. Droższe polisy kosztować mogą ponad 200 zł miesięcznie. Klient wybierający taki wariant może liczyć na hospitalizację w prywatnym szpitalu, a także pomoc finansową w przypadku operacji chirurgicznej.

Prywatne ubezpieczenie – podsumowanie

Porównując ubezpieczenie publiczne a prywatne, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na różnice w dostępie do lekarzy specjalistów. Kilkumiesięczny czas oczekiwania do specjalisty w ramach NFZ to niestety standard. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na wykupienie dodatkowych ubezpieczeń prywatnych, aby uzyskać szybką pomoc medyczną. Duża ilość dostępnych pakietów sprawia, że każdy może znaleźć produkt dostosowany do swych potrzeb i możliwości finansowych.