Gdzie ubezpieczyć samochód? Porównanie ofert ubezpieczeniowych

Gdzie ubezpieczyć samochód? Porównanie ofert ubezpieczeniowych

21 czerwca, 2022 Wyłączono przez Krzysztof Polańczyk

W naszym kraju funkcjonuje przeszło 20 towarzystw ubezpieczeniowych. Każda z tych instytucji posiada dużą bazę danych, aby w sposób efektywny obsługiwać swoich klientów i mieć dostęp do informacji na ich temat. Mimo tego iż zakres obowiązkowego ubezpieczenia OC we wszystkich firmach ubezpieczeniowych musi być identyczny, pod względem cen wynika to już zupełnie inaczej. Nie bez powodu każdego roku 25 milionów osób będących właścicielami samochodów zadaje sobie pytanie „Gdzie ubezpieczyć samochód”. Czym spowodowane są różnice w cenie OC? Jak obecnie kształtują się ceny polis OC i AC? W których firmach najlepiej ubezpieczać samochód, a które omijać szerokim łukiem? Na co zwracać uwagę biorąc pod lupę porównanie ofert ubezpieczeniowych? Na wszystkie te pytania szczegółowo odpowiadamy w poniższym artykule. 

Obowiązek posiadania polisy OC w Polsce 

Wszyscy właściciele samochodów osobowych mają obowiązek kupowania ubezpieczenia OC. W przeciwnym razie grożą za to surowe kary finansowe. Zgodnie z prawem, każda firma ubezpieczeniowa musi zapewniać klientom taki sam zakres polis OC. Okazuje się jednak, że poziom obsługi klienta czy czas oczekiwania na przyjęcie zgłoszenia bądź podjęcie stosownych działań przez ubezpieczyciela może być mocno zróżnicowany, dlatego też decyzję o wyborze firmy ubezpieczeniowej należy podjąć w sposób rozsądny i odpowiedzialny po uwzględnieniu wielu czynników. 

Obecnie funkcjonują w internecie wyspecjalizowane porównywarki ubezpieczeń, dzięki którym w szybki i prosty sposób możemy porównać ze sobą kilkanaście różnych ofert dla konkretnego samochodu. W ten sposób można oszczędzić mnóstwo czasu i pieniędzy, co zwłaszcza dla osób zabieganych wydaje się być rewelacyjnym rozwiązaniem. 

Która firma ubezpieczeniowa oferuje najtańsze OC? 

Zakres ubezpieczenia OC wynika wprost z przepisów polskiego prawa, dlatego każda firm a ubezpieczeniowa musi zagwarantować takie same usługi jak pozostałe podmioty. Obowiązek posiadania polisy OC dotyczy wszystkich właścicieli pojazdów mechanicznych poruszających się po drogach publicznych na terenie Polski. W związku z tym, że zakres ubezpieczenia we wszystkich firmach jest identyczny, dla wielu osób jedyny kryterium staje się cena. 

Jak sprawdzić, czy dane towarzystwo ubezpieczeniowe jest godne zaufania? Zanim podejmiemy decyzję, zwróćmy uwagę na kwestie takie jak:

 • czas istnienia firmy na rynku ubezpieczeniowym,
 • liczba klientów, 
 • dostępne formy kontaktu z konsultantami ubezpieczyciela.

Im więcej informacji na temat danej firmy ubezpieczeniowej możemy znaleźć na jej stronie internetowej, tym mamy większą pewność, że jest to podmiot godny zaufania, z którego usług warto skorzystać. Na witrynie WWW nie powinno zabraknąć numeru KRS oraz innych podstawowych danych, które pozwalają na dodatkową weryfikację firmy w państwowych bazach danych. 

Która firma ubezpieczeniowa wypłaca najwyższe odszkodowania? 

Wszystkie firmy ubezpieczeniowe dokładnie analizują i weryfikują zgłoszenia szkodowe od swoich klientów, a następnie indywidualnie wyceniają wartość zaistniałych szkód. Wysokość odszkodowania uzależniona jest od rozmiaru szkód a także od wytycznych Komisji Nadzoru Finansowego. KNF wskazuje, że wycena powinna być rzetelna i obiektywna bez względu na to, w jakiej firmie ubezpieczeniowej zakupiliśmy polisę. 

W którym mieście są najtańsze polisy OC? 

To, w jakiej miejscowości mieszka właściciel danego samochodu, ma znaczący wpływ na koszt polisy OC. W większości przypadków osoby z mniejszych miejscowości płacą za ubezpieczenie OC mniej aniżeli mieszkańcy dużych miast. Jest to spowodowane tym, iż na drogach na wsi prawdopodobieństwo wystąpienia wypadku drogowego jest zdecydowanie mniejsze niż na głównych arteriach miejskich. Zdecydowanie najwyższe ceny OC obserwuje się od lat we Wrocławiu, Gdańsku i Warszawie. W tych trzech miastach w godzinach szczytu tworzą się ogromne korki. Ubezpieczyciele wychodzą z założenia, że duża liczba samochodów na terenie miasta powoduje, że rośnie ryzyko wystąpienia wypadków i kolizji. 

Czy możliwe jest odzyskanie składki z ubezpieczenia OC, gdy sprzedajemy samochód? 

Odzyskanie składki z ubezpieczenia OC jest możliwe, jeśli nowy właściciel podejmie decyzję o wypowiedzeniu polisy i zawrze nowe ubezpieczenie. W takim przypadku sprzedający otrzymuje zwrot proporcjonalnie do niewykorzystanego okresu ubezpieczenia. Zwrot ma miejsce tylko wtedy, gdy firma ubezpieczeniowa nie wypłaciła ani nie jest zobowiązana do wypłaty odszkodowania za szkody objęte polisą. Sprzedający ma wtedy prawo do napisania prośby o zwrot składki i dostarczenia jej do ubezpieczyciela razem z umową sprzedaży i stosowną informacją na temat wypowiedzenia nowego.

Program do sprzedaży ubezpieczeń

Jakie bonusy oferują firmy ubezpieczeniowe przy zakupie OC – porównanie ofert ubezpieczeniowych

W ostatnim czasie zauważalny jest trend polegający na tym, że coraz więcej osób nie zwraca uwagi wyłącznie na ceny polis OC, ale również na dodatkowe benefity. Wiele firm ubezpieczeniowych proponuje swoim klientom prócz standardowych ubezpieczeń szereg dodatkowych bonusów. Sprawdziliśmy, jakimi dodatkowymi benefitami kuszą swoich klientów najpopularniejsi ubezpieczyciele w naszym kraju. 

Ubezpieczenie OC w Aviva – bonusy dla klientów 

Osoby, które podejmują decyzję o zakupie ubezpieczenia OC w Aviva, otrzymują dodatkowo następujące benfity: 

 • Formuła Smart. W jej skład wchodzi Akademia Bezpiecznej Jazdy (całodniowy kurs po kolizji) oraz wszystkie poniższe opcje.
 • 4% zniżki przy realizowaniu płatności online. Gdy zapłacimy przez serwis MojaAviva, zaoszczędzimy dodatkowo kolejne 4%. 
 • Assistance w cenie OC. Klientowi przysługuje holowanie po kolizji do 100 km, auto zastępcze na 3 dni i transport podróżnych.
 • Wizyta lekarska w przypadku nagłej choroby. 
 • Dodatkowe ubezpieczenie szyb, NNW, rozszerzone Assistance czy Ochrona Prawna w atrakcyjnych cenach. 

W związku z tym, iż Aviva oferuje swoim klientom OC w niskich cenach, a obsługa klienta jest na wysokim poziomie, firma ta cieszy się wysokim udziałem w rynku ubezpieczeń komunikacyjnych w Polsce. 

Ubezpieczenie OC w Allianz – bonusy dla klientów 

Allianz jest największą firmą ubezpieczeniową funkcjonującą w Polsce. W skali globalnej zatrudnia ona 140,5 tysiąca pracowników i uzyskuje przychody na poziomie 130 mld €. Klienci kupujący OC w tej firmie otrzymują następujące bonusy: 

 • Ochrona prawna. Firma zapewnia, że pokryje koszty sądowe do 15 000 zł i zapewni dostęp do porad prawnych. To szczególnie przydatne w przypadku, gdy sprawca nie przyznaje się do winy i czeka nas rozprawa w sądzie. 
 • Ubezpieczenie NNW w wariancie podstawowym. Dzięki temu klienci otrzymają odszkodowanie za uraz powstały w samochodzie, także podczas wsiadania i wysiadania.
 • Assistance wariant podstawowy. Otrzymujemy holowanie do najbliższego warsztatu w Polsce i za granicą, transport kierowcy i pasażerów do 50 km, rozładowanie akumulatora oraz naprawa na miejscu zdarzenia.
 • Darmowa Zielona Karta. 
 • Asystent szkody. Usługa pozwalająca na zgłoszenie szkód online oraz oszacowanie wartości zniszczeń. W ten sposób można otrzymać wypłatę odszkodowania w bardzo krótkim czasie. 

Ubezpieczenie OC w ERGO Hestia – bonusy dla klientów 

W ostatnich latach ERGO Hestia zajęła pozycję wicelidera na rynku ubezpieczeń komunikacyjnych w naszym kraju. W ramach podstawowego ubezpieczenia OC klienci tej firmy otrzymają dodatkowo: 

 • Przeniesienie zniżek. 60% zniżek już za 3 lata bezszkodowej jazdy, a 2 lata dla firm.
 • Dodatkowe 25% zniżki. Przysługuje wtedy, gdy ubezpieczymy w Hestii swój majątek. 
 • Ochrona zniżek. Dotyczy OC i AC. 
 • Wiodąca likwidacja szkód. 

Klienci cenią sobie tę firmę z racji tego, iż ma rozbudowany kanał obsługi zgłoszeń online – aplikację oraz panel internetowy iHestia. 

Ubezpieczenie OC w Warcie – bonusy dla klientów 

 Firma ubezpieczeniowa Warta oferuje następujące dodatkowe benefity: 

 • Szybka Wypłata OC. W przypadku, gdy szkody wynoszą do 500 000 zł, Warta przyjmuje zgłoszenie i zlikwiduje szkodę, jeżeli sprawca szkody posiadał ważne OC. 
 • Mini Assistance do OC gratis. Klient otrzymuje pomoc na miejscu wypadku. 
 • Ochrona zniżek. Osoba kupująca polisę nie utraci zniżek za szkodę do 5000 zł, gdy wznowią ubezpieczenie. Po wznowieniu ochrona zniżek jest nielimitowana.
 • Wyższe sumy ubezpieczenia za te same pieniądze dzięki Pakietowi Stałego Klienta. 
 • Bezpośrednia Likwidacja Szkody. W związku z tym, iż Warta należy do systemu BLS i zajmie się szkodą, nawet jeśli sprawca miał OC w innej firmie.
 • Dodatkowe zniżki, gdy ubezpieczymy w Warcie swój majątek. 

Ubezpieczenie OC w PZU – bonusy dla klientów 

Klienci PZU otrzymują dodatkowo:

 • PAO UTO. Jest to ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej za szkody spowodowane podczas poruszania się Urządzeniami Transportu Osobistego, np. hulajnogami elektrycznymi. Suma ubezpieczenia wynosi  5 000 zł
 • PZU Pomoc w Drodze Komfort. Są to podstawowe usługi Assistance: usprawnienie na miejscu, holowanie do 150 km, parking do 3 dni i konsultacja z lekarzem.
 • Zielona Karta. Przydaje się, gdy potrzebujemy międzynarodowego certyfikatu.
 • Bezpośrednia Likwidacja Szkody. Szkodę z OC sprawcy zlikwidujemy u swojego ubezpieczyciela. 
 • Wykluczenie szkody z OC. PZU nie bierze pod uwagę pierwszej szkody z OC podczas obliczania składki za kolejną umowę w firmie. 

PZU od lat jest niekwestionowanym liderem w zakresie udziału rynku ubezpieczeń w Polsce.