Czym różni się OC od AC?

Czym różni się OC od AC?

15 lutego, 2020 Wyłączono przez Michał Wantuch


Najważniejsza różnica między OC i AC polega na tym, że to pierwsze jest ubezpieczeniem obowiązkowym, zaś AC to ubezpieczenie dobrowolne. Oznacza to, że za brak ubezpieczenia OC można zapłacić bardzo wysoką karę pieniężną.

Czym jeszcze różnią się te ubezpieczenia? Oto wszystkie informacje, które o ubezpieczeniach OC i AC powinien wiedzieć każdy kierowca.

Ubezpieczenie OC – ubezpieczenie obowiązkowe

Wielu kierowców błędnie myli ubezpieczenie OC z AC. To duży błąd. Zasady działania OC bardzo dokładnie określił polski ustawodawca. Wytyczne odnośnie ubezpieczenia OC są zawarte w Ustawie z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym oraz Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Jest to ubezpieczenie obowiązkowe, ponieważ polskie państwo odpowiada za ochronę osób poszkodowanych w wypadkach i kolizjach drogowych. Jest to również ochrona dla sprawców, aby nie musieli płacić za powstałe szkody z własnej kieszeni. Gdyby ubezpieczenie OC nie istniało, niejednokrotnie trzeba byłoby samemu płacić koszty naprawy uszkodzonych samochodów, leczenia osób poszkodowanych czy wypożyczenia samochodu na okres naprawy auta, które uległo zniszczeniom w trakcie kolizji.

Ubezpieczenie AC – ubezpieczenie dobrowolne

Ubezpieczenie AC (autocasco) jest dobrowolne. Nie reguluje go również ustawa. Zakres tego ubezpieczenia może być różny w zależności od tego, w jakim towarzystwie ubezpieczeniowym je zakupimy. Przed zakupem jakiegokolwiek ubezpieczenia OC, trzeba dokładnie sprawdzić, jaki jest jego zakres. Jest to konieczne w celu uniknięcia późniejszego rozczarowania.
Ubezpieczenie AC chroni zazwyczaj przed szkodami powstałymi na skutek działań sił natury, kolizji z innymi pojazdami bądź zniszczeniami dokonanymi przez osoby trzecie.

Ubezpieczenie AC

Ubezpieczenie OC i AC – zasady działania

Dokładne zasady działania ubezpieczenia OC określa stosowna ustawa. Oznacza to, że żaden ubezpieczyciel nie ma prawa, aby zmieniać zakres tego ubezpieczenia. U każdego ubezpieczyciela zasady działania polisy OC są jednakowe. Jedyne, co różni poszczególne propozycje ubezpieczycieli, to cena.

Sprawdź także: Jak znaleźć najtańsze OC dla młodego kierowcy?

Jak wybrać OC?

To pytanie zadaje sobie niejeden kierowca. Warto wybierać je w taki sposób, aby wiązało się z jak najmniejszą stratą dla domowego budżetu. Wielu ekspertów z dziedziny ubezpieczeń podkreśla, iż zarówno tanie jak i drogie OC jest tak samo dobre.

Ubezpieczenie AC, czyli autocasco może znacząco różnić się u poszczególnych ubezpieczycieli. Zasady działania AC w poszczególnych firmach ubezpieczeniowych mogą być zupełnie różne.

Jak wybrać AC?

Przy wykupywaniu ubezpieczenia dobrowolnego kierować się własnymi potrzebami oraz oczekiwaniami. Dla przykładu: gdy chcemy uzyskać zwrot środków za kradzież samochodu, trzeba ubezpieczyć go od kradzieży. Jeśli planujemy jechać na długą wycieczkę, wówczas najlepsze będzie AC z możliwością holowania. Szereg informacji odnośnie poszczególnych ubezpieczeń dobrowolnych AC można znaleźć w ogólnych warunkach ubezpieczenia. Przed zakupem AC trzeba przeczytać ten dokument bardzo uważnie.