
Czym różni się agent ubezpieczeniowy od brokera ubezpieczeniowego?
25 kwietnia, 2022W branży ubezpieczeniowej można wyróżnić wiele profesji, które każdego dnia dokładają wszelkich starań, by zapewnić klientom polisy odpowiadające ich potrzebom. Każdy z zawodów wyróżnia się określoną charakterystyką oraz ma konkretne zadania do wykonania. W poniższym artykule wyjaśniamy, kim jest broker ubezpieczeniowy oraz co należy do jego obowiązków.
Broker ubezpieczeniowy – kim jest?
Broker ubezpieczeniowy to zawód, który w chwili obecnej nie jest zbyt popularny, jednakże eksperci są przekonani, że wraz z upływem czasu jego rola będzie znacząco rosła. Warto wskazać podstawową różnicę pomiędzy tradycyjnym agentem ubezpieczeniowym a brokerem. Tego pierwszego zatrudnia firma ubezpieczeniowa i reprezentuje on jej interesy, z kolei broker jest zatrudniony w firmie brokerskiej.
Broker ubezpieczeniowy jest osobą pośredniczącą między klientem a firmą ubezpieczeniową. Przysługuje mu pełnomocnictwa od klienta (może nim być zarówno osoba fizyczna, firma jak i instytucja publiczna). Broker działa w imieniu oraz na rzecz swojego klienta. Każdego dnia dokłada wszelkich starań, by zagwarantować klientowi usługi na możliwie wysokim poziomie. Z kolei dla agentów priorytetem jest również zabezpieczenie interesów reprezentowanej przez nich firmy ubezpieczeniowej.

Czym różni się broker od agenta ubezpieczeniowego?
Podstawowa różnica pomiędzy brokerem a agentem ubezpieczeniowym polega na tym, że broker reprezentuje interesy klienta, a nie firmy ubezpieczeniowej. Do najważniejszych obowiązków brokerów ubezpieczeniowych zaliczamy:
- przedstawianie klientom różnych ofert od poszczególnych firm ubezpieczeniowych działających na rynku,
- wsparcie merytoryczne w zakresie wyboru najbardziej atrakcyjnego ubezpieczenia w danej firmie ubezpieczeniowej,
- załatwianie spraw formalnych z daną firmą ubezpieczeniową wraz z podpisaniem polisy w imieniu klienta (w przypadku posiadania pełnomocnictwa),
- branie udziału w zarządzaniu oraz wykonywaniu umów ubezpieczenia (likwidacja szkody).
Broker ubezpieczeniowy – jak nim zostać?
Jeszcze do niedawna wszystkie osoby zainteresowane rozpoczęciem pracy jako broker ubezpieczeniowy musiały zdać specjalny test organizowany przez Komisję Nadzoru Finansowego na brokera ubezpieczeniowego. W tej chwili wytyczne są nieco inne. Z omawianego obowiązku zostały zwolnione osoby, które posiadają minimum pięcioletnie doświadczenie w branży ubezpieczeniowej oraz absolwenci studiów o kierunku, którego zakres tematyczny pokrywa się z zagadnieniami egzaminacyjnymi oraz ci, którzy odbyli pisemne egzaminy w trakcie nauczania. Wszystkie pozostałe osoby w dalszym ciągu muszą zdawać państwowe testy w KNF, a dodatkowo by przystąpić do egzaminu przed Komisją Egzaminacyjną dla Brokerów Ubezpieczeniowych i Reasekuracyjnych trzeba posiadać minimum dwuletni staż pracy w tej branży.
Warto wiedzieć: Jak wygląda szkolenie na agenta Ubezpieczeniowego
Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, broker nie może pracować dla żadnej z firm ubezpieczeniowych, zaś po spełnieniu wymagań oraz zdaniu egzaminu ma praw do złożenia wniosku do Komisji Nadzoru Finansowego o wydanie zgody na prowadzenie działalności brokerskiej. Ostatnim etapem jest uruchomienie działalności gospodarczej.
Broker i agent ubezpieczeniowy – podobieństwa
Zarówno broker jak i agent ubezpieczeniowy działają w branży ubezpieczeniowej. Do ich obowiązków należy pośredniczenie między klientem a towarzystwem ubezpieczeniowym w trakcie zawierania umów. Obaj specjaliści powinni być uczciwi i odpowiedzialni. Obie profesje zalicza się do grona zawodów zaufania społecznego i mogą podlegać kontroli. Organem, który kontroluje pracę brokerów i agentów ubezpieczeniowych, jest Komisja Nadzoru Finansowego.
Zarobki brokerów ubezpieczeniowych
Wysokość zarobków brokerów ubezpieczeniowych uzależniona jest przede wszystkim od liczby umów ubezpieczeniowych, w których uczestniczą. Im jest ich więcej, tym większa jest suma prowizji, a co za tym idzie – zarobki. Zazwyczaj wynagrodzenia brokerów w sposób znaczący przekraczają średnią krajową. Doświadczeni brokerzy mogą pochwalić się szeroką liczbą stałych klientów, dzięki czemu zarabiają nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych miesięcznie.
Oferty pracy dla brokerów ubezpieczeniowych – gdzie ich szukać?
Broker ubezpieczeniowy może zostać zatrudniony przez wyspecjalizowane firmy brokerskie. Drugą z możliwości jest założenie własnej działalności gospodarczej. Profesja ta jest doskonałym rozwiązaniem dla osób, które nie boją się ryzyka i są pewne, że odniosą sukces. Rozwój przedsiębiorczości i świadomości społeczeństwa powoduje, że zapotrzebowanie na pracę brokerów dynamicznie wzrasta. Ogłoszenia o pracę dla brokerów ubezpieczeniowych można znaleźć na stronach poszczególnych firm a także dedykowanych portalach ogłoszeniowych.