Cechy dobrego kalkulatora ubezpieczeń – Jak wybrać kalkulator OC?

Cechy dobrego kalkulatora ubezpieczeń – Jak wybrać kalkulator OC?

28 października, 2020 Wyłączono przez Michał Wantuch

Ubezpieczenie samochodu nigdy nie było prostsze niż dzisiaj. Korzystając z internetu możemy ubezpieczyć swój pojazd w kilka minut. Znalezienie wybranej oferty oraz realizacja zakupu zdalnie trwa naprawdę wyjątkowo krótko. Podczas poszukiwania najtańszego ubezpieczenia samochodu warto sięgać po internetowy kalkulator ubezpieczeń OC i AC.

Kalkulator OC – Historia i wprowadzenie

Kalkulatory pozwalające na obliczenie prognozowanej składki ubezpieczeń pojazdów kilkanaście lat temu były dostępne wyłącznie dla agentów ubezpieczeniowych. Teraz mogą z nich korzystać także wszyscy internauci za pośrednictwem stron internetowych.

Korzystając z kalkulatora OC/AC można znaleźć najlepsze ubezpieczenie. Wystarczy podać podstawowe dane wpływające na cenę polisy. Chodzi tutaj o markę i rocznik samochodu, aktualne miejsce zamieszkania oraz datę wydania prawy jazdy. Chwilę później algorytm samodzielnie wygeneruje ofertę, która jak najlepiej będzie odpowiadała potrzebom i oczekiwaniom klienta. Może to być oczywiście ubezpieczenie OC, AC czy jakieś opcje dodatkowe typu NNW czy Assistance.

Najbardziej znane kalkulatory i porównywarki ubezpieczeniowe to: CUK, Mfind, Rankomat oraz Mubi. Jest o nich bardzo głośno nie tylko w telewizji, ale także w internecie. Są to przedsiębiorstwa o szerokim zasięgu dysponujące dużym kapitałem finansowym, dzięki czemu mogą sobie pozwolić na prowadzenie dużych kampanii reklamowych w różnych mediach.

Warto jednak wiedzieć o tym, że na rynku działa także wiele mniejszych kalkulatorów i porównywarek ubezpieczeń. To, że docierają do mniejszej liczby klientów, próbują przekuć na swoją korzyść. Z każdym z nich nawiązują relację, której podstawowym celem jest możliwie najlepsze dopasowanie oferty. Ich działalność nie jest ograniczona wyłącznie do porównywania cen oraz zawierania umów ubezpieczeniowych. Równie ważne są stosunki międzyludzkie oraz możliwość odbycia ciekawej rozmowy z klientami. Wielu osobom szukającym ubezpieczeń OC na tym zależy najbardziej.
Zarówno duzi gracze jak i ci mniejsi bardzo dobrze odnajdują się na polskim rynku ubezpieczeniowym. Najpewniej jeszcze bardzo długi czas będą skutecznie odbierać klientów tym podmiotom, które stosują klasyczne formy sprzedaży z udziałem agentów ubezpieczeniowych.

Jakich danych powinien wymagać dobry kalkulator ubezpieczeń OC online?

Kalkulator OC daje całą masę korzyści. Trzeba pamiętać o tym, że im więcej wartościowych informacji podany, tym przedstawiona oferta będzie atrakcyjniejsza i lepiej dopasowana.

Na rynku funkcjonują także bardziej rozbudowane oprogramowania dla doświadczonych agentów ubezpieczeniowych i multiagencji. Więcej informacji na ten temat można przeczytać w artykule: Systemy dla agentów i multiagencji

Poniżej omawiamy, które informacje koniecznie należy podać, aby składka OC została wyliczona przez kalkulator w sposób prawidłowy:

 1. Informacje na temat samochodu:
  rok produkcji,
  marka oraz model,
  pojemność silnika,
  liczba przejechanych kilometrów (przebieg),
  forma użytkowania pojazdu,
  gdzie samochód jest eksploatowany,
  czy samochód wyposażony jest w zabezpieczenia antywłamaniowe.
 2. Informacje na Twój temat:
  imię i nazwisko,
  data urodzenia,
  numer PESEL,
  płeć, stan cywilny oraz liczba posiadanych dzieci,
  doświadczenie w kierowaniu pojazdami (data wydania prawa jazdy),
  miejsce pracy.
Porównanie ofert ubezpieczeń

Kalkulator ubezpieczeń OC: czy jest bezpieczny?

Niektórzy mają słuszne obawy przed podawaniem swoich danych osobowych w internecie. Często słyszymy od kolejnych atakach na systemy online banków bądź innych instytucji zaufania publicznego. Warto wiedzieć, że firmy oferujące kalkulatory OC dokładają wszelkich starań, aby informacje podawane w formularzach przez internautów były w pełni bezpieczne. Ochrona wszystkich poufnych danych jest zapewniona na możliwie najwyższym poziomie. Nie trzeba zatem obawiać się podania numeru PESEL czy numeru tablic rejestracyjnych pojazdu.

Kalkulator ubezpieczeń OC a OWU

Kalkulator ubezpieczenia samochodu pozwala na szybkie zaakceptowanie przedstawionej oferty oraz zrealizowania zakupu polisy przez internet. Jeśli kupujesz ubezpieczenie za pośrednictwem porównywarki ubezpieczeń OC i przedstawiona cena jest dla Ciebie dobra, nie powinieneś się długo zastanawiać. Porównywarki ubezpieczeń OC przedstawiają oferty różnych firm ubezpieczeniowych. Są one pogrupowane według ceny – od najniższych do najwyższych.

Zachęcamy do tego, aby szczególną uwagę zwracać nie tylko na ceny, ale także na Ogólne Warunki Ubezpieczenia, w skrócie OWU. Dokument ten zawiera szereg istotnych informacji odnośnie zakresu ryzyk, wyłączeń czy sposobu wypłaty odszkodowania.

Wygodny zakup ubezpieczenia samochodu bez wychodzenia z domu

Tak duża popularność kalkulatorów ubezpieczeń OC i AC wynika przede wszystkim z wygody. Aby zakupić tanie ubezpieczenie OC, nie musimy wychodzić z domu ani marnować kilku godzin na poszukiwanie ciekawych ofert na różnych stronach firm ubezpieczeniowych. Ranking ubezpieczeń OC pozwala na zapoznanie się w jednym miejscu nawet z kilkudziesięcioma ofertami, co gwarantuje ogromną oszczędność czasu. Wybraną polisę można zakupić w pełni zdalnie przez internet, a później otrzymać ją na podany adres mailowy.