Jak wygląda przegląd samochodu i ile kosztuje w 2022 roku?

Jak wygląda przegląd samochodu i ile kosztuje w 2022 roku?

25 października, 2021 Wyłączono przez Piotr Zalewski

Każdy samochód musi przechodzić cyklicznie badania techniczne. Ich podstawowym celem jest weryfikacja aktualnego stanu elementów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo na drodze. W ramach diagnostyki sprawdza się działanie hamulców oraz zawieszenia a także oświetlenie pojazdu. Nowy samochód musi przejść pierwsze badanie techniczne po upływie trzech lat od pierwszej rejestracji. Przegląd jest ważny przez 24 miesiące, a później samochód musi być poddawany badaniu technicznemu co roku. W poniższym artykule omawiamy wszystko, co warto wiedzieć na temat badań technicznych samochodów w Polsce. 

Badanie techniczne samochodu – na czym polega? 

Badanie techniczne samochodu musi być przeprowadzane cyklicznie. Każdy samochód, który jest dopuszczony do ruchu drogowego, musi być jemu poddawany raz w roku. Od tej zasady obowiązują jednak dwa wyjątki. Mianowicie: gdy posiadamy nowy samochód, na pierwszy przegląd udajemy się po 3 latach od pierwszej rejestracji pojazdu. Z kolei gdy samochód jest wyposażony w instalację LPG, wówczas bez względu na jego wiek badanie techniczne musi być przeprowadzane raz na 12 miesięcy. Warto wiedzieć, że badanie techniczne można zrealizować w dowolnie wybranej stacji kontroli pojazdów w Polsce. Czas takiego badania wynosi około 20 minut. 

Jak wygląda przegląd samochodu? 

Ci kierowcy, którzy po raz pierwszy wybierają się na badanie techniczne samochodu, wielokrotnie zastanawiają się nad tym, co ich tam czeka. Jak dokładnie wygląda takie badanie? Zazwyczaj wygląda to tak, że po przyjechaniu na miejsce przekazujemy kluczyki pracownikowi, a ten zajmuje się wszystkim samodzielnie. Zdarza się jednak czasami, że kierowca może zostać poproszony o podjechanie autem na rampę oraz wykonanie kilku poleceń, np. zapalenie świateł, skręcenie kołami kierownicy w określonym kierunku itd. 

W ramach przeglądu bada się przede wszystkim: 

 • stan oświetlenia – czy działają lampy oraz czy są odpowiednio ustawione,
 • stan silnika,
 • klakson i lusterka,
 • układ hamulcowy,
 • układ wydechowy,
 • elementy nośne nadwozia,
 • zawieszenie,
 • układ skręcający (kierowniczy),
 • stan opon,
 • pasy bezpieczeństwa,
 • wyposażenie auta – m.in. gaśnica czy trójkąt ostrzegawczy,
 • czystość spalin (od 2021 roku)

Pracownik stacji kontroli pojazdów może również zweryfikować, czy numer VIN na samochodzie jest zgodny z informacjami wskazanymi w dowodzie rejestracyjnym pojazdu. Gdy badanie zostanie zakończone, diagnosta wypełnia dokumenty oraz wpisuje stosowne informacje do systemu teleinformatycznego. Gdy przegląd wypada pozytywnie, kierowca może wsiąść za kierownicę i dalej jeździć autem.

Badanie techniczne samochodu – ile kosztuje? 

Wysokość opłat za badania techniczne pojazdów uzależniona jest od rodzaju środka transportu. Opłaty są niezmienne i stałe, ponieważ ich wysokość reguluje ustawa. Poniżej przedstawiamy koszt badań technicznych z uwzględnieniem poszczególnych kategorii pojazdów: 

 • Samochód osobowy – 99 zł,
 • Samochód ciężarowy i specjalny o masie nieprzekraczającej 3,5 tony – 99 zł,
 • Autobus przeznaczony do przewozu maksymalnie 15 osób z kierowcą – 99 zł,
 • Samochody wyposażone w instalację LPG – 162 zł,
 • Samochód ciężarowy – 153 zł,
 • Ciągnik rolniczy – 63 zł,
 • Przegląd motocykla – 62 zł, 
 • motorower – 51 zł.

Powyżej podane ceny uwzględniają opłatę w wysokości 1 zł na rzecz Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). Warto zaznaczyć, że w przypadku, gdy badanie techniczne samochodu jest wykonywane po upływie 45 dni od wymaganego terminu jego przeprowadzenia, opłata ulega zwiększeniu o 50%.

Jakie dokumenty są potrzebne, gdy udajemy się na przegląd samochodu?

Aby móc przekazać samochód na badania techniczne, musimy posiadać ważny dowód rejestracyjny. To na jego podstawie dokonywana jest identyfikacja samochodu. Znajdują się takie informacje jak marka, model, numer rejestracyjny, numer VIN itp. W dowodzie rejestracyjnym przybijane są także pieczątki potwierdzające, iż stan techniczny pojazdu jest właściwy. 

Jeżeli na przegląd kierujemy pojazdy specjalistycznego przeznaczenia, należy także okazać inne dokumenty. W zależności od rodzaju pojazdu są to: 

 • taksówki – świadectwo legalizacji taksometru.
 • Samochody, które są wyposażone w instalację gazową (LPG) – protokół bądź decyzja wydana przez Transportowy Dozór Techniczny dotycząca badania zbiornika.
 • Pojazdy wyposażone w urządzenia dozorowe (dźwigi, żurawie windy) – decyzja oraz protokół dotycząca właściwego dozoru technicznego. 
 • Pojazdy ADR – deklaracja poświadczająca zgodność pojazdu z wymogami ADR, zaświadczenie o klasie ABS oraz protokół Transportowego Dozoru Technicznego (TDT) w sprawie zbiornika lub cysterny.

Badanie techniczne samochodu – uważaj na terminy! 

Polskie prawo nakłada na właścicieli samochodów obowiązek przeprowadzania badań technicznych w odpowiednim terminie. Jeżeli będziemy poruszali się samochodem, który nie ma ważnych badań technicznych, grozi nam mandat. Należy zdawać sobie sprawę z tego, że w przypadku gdy będziemy uczestnikiem wypadku, a nasze auto nie będzie miało ważnych badań technicznych, uzyskanie odszkodowania może być bardzo trudne lub całkowicie niemożliwe.

Jak wykonać przegląd samochodu

Przegląd samochodu – co zrobić, gdy wynik będzie negatywny? 

Może zdarzyć się, że podczas przeglądu diagnosta wykryje w pojeździe usterki. Jeżeli nie będą one duże, wówczas najpewniej samochód zostanie dopuszczony do ruchu pod warunkiem ich naprawienia. Gorzej, gdy usterki będą miały bardzo poważny charakter. W takim wypadku diagnosta zobowiązany jest do zatrzymania dowodu rejestracyjnego. Właściciel ma wtedy 14 dni na naprawę samochodu. Potem wykonywany jest kolejny przegląd. Na ponowny przegląd warto udać się w tej samej stacji, gdyż dzięki temu nie będziemy musieli płacić za badanie jeszcze raz. 

Uwaga: od 2019 roku obowiązują znowelizowane przepisy, zgodnie z którymi wszystkie wykrywane podczas przeglądu usterki muszą być publikowane przez diagnostów w bazie CEPiK. Ma to prowadzić do zmniejszenia prawdopodobieństwa dopuszczenia do ruchu pojazdów o złym stanie technicznym. W systemie znajdują się informacje nie tylko odnośnie stanu technicznego samochodu, ale także jego przebiegu. W kolejnych badaniach diagnosta może porównywać wartości zawarte w systemie z faktycznym stanem licznika.

Badanie techniczne samochodu po nowemu. Czy w 2022 czekają nas zmiany?

Od dłuższego czasu słyszy się o możliwości wprowadzenia zmian prawnych odnośnie badań pojazdów. Według specjalistów nowelizacja ma być przeprowadzona w 2022 roku. Jeżeli dojdzie do uchwalenia nowych przepisów, badania techniczne będą dokumentowane w formie zdjęć: jedno z przodu, jedno z tyłu, dwa przekątne oraz ze środka wraz z widocznymi zegarami. SKP będzie zobowiązane do przechowywania zdjęć przez okres 5 lat. 

Nowe przepisy zakładają także, że przegląd techniczny samochodu będzie można wykonać 30 dni przed upływem ważności poprzedniego badania bez utraty okresu do ustania aktualnego przeglądu. Więcej zapłacą także spóźnialscy. Jeżeli spóźnienie wyniesie więcej niż 30 dni, badanie techniczne będzie dwa razy droższe. Badania według nowych zasad mają być też dokładniejsze. Nowelizacja zakłada, że każda stacja kontroli pojazdów będzie poddawana kontroli minimum raz w roku.