6 powodów przez które poniesiesz porażkę jako agent ubezpieczeniowy

6 powodów przez które poniesiesz porażkę jako agent ubezpieczeniowy

9 lipca, 2021 Wyłączono przez Alicja Zawadzka

Możliwości awansu w branży ubezpieczeniowej są ogromne. Niestety, aby osiągnąć wiele w tej branży, trzeba również samozaparcia, zaangażowania oraz fachowej wiedzy. W związku z tym, wiele osób, które podejmuje pracę w charakterze agenta ubezpieczeniowego, szybko z niej rezygnuje. W poniższym artykule omawiamy 6 powodów, przez które ponosi się porażkę jako agent ubezpieczeniowy. Zapraszamy do lektury. 

1. Bycie agentem ubezpieczeniowym to praca, a nie kariera 

Różnica pomiędzy pracą a karierą jest dość istotna. Najważniejsza różnica tkwi w tym, jakie mamy nastawienie. W przypadku, gdy bycie agentem ubezpieczeniowym jest dla nas karierą, mamy wówczas postawione długoterminowe cele oraz cały plan ich osiągnięcia. Z kolei gdy jest to dla nas tylko praca, to po prostu zarobimy w niej trochę pieniędzy, jednak nie stoi za tym jakiś ambitny plan rozwoju zawodowego. Bez motywacji i skupieniu się na osiąganiu coraz wyższych celów, o sukces finansowy w branży ubezpieczeniowej nie będzie łatwo. 

2. Podstawowy cel to dochód 

Dla wielu agentów ubezpieczeniowych podstawowym celem jest osiąganie jak najwyższych dochodów. Należy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że pierwsze lata takiej kariery zazwyczaj nie przynoszą zbyt wysokich zysków. Niektórzy wchodzą w ten biznes i oczekują, że już na samym początku będą zarabiać kokosy. Oczywiście, po pewnym czasie będzie to możliwe. W pierwszej kolejności trzeba jednak skupić się na pozyskaniu szerokiego grona klientów oraz budowaniu relacji. To właśnie przyniesie nam wysokie dochody.

3. Brak wsparcia ze strony bliskich

Aby osiągnąć sukces zawodowy, bardzo ważne jest także to, jaka jest atmosfera w naszym domu. Nieocenionym „motywatorem” do pracy jest wsparcie drugiej osoby, czyli współmałżonka. Nasz partner lub partnerka powinna służyć dobrą radą oraz utwierdzać nas w przekonaniu, że obrany przez nas cel jest słuszny. Jeśli komunikacja będzie przebiegała sprawnie, wówczas nie będzie żadnych nieporozumień, a my będziemy mogli skupić się na tym, aby nieustannie rozwijać swoją karierę w branży ubezpieczeń. 

4. Brak samodzielności 

W branży ubezpieczeniowej stawia się przede wszystkim na osoby samodzielne i niezależne. Oczywiście, rekruterzy podczas przyjmowania do pracy często podkreślają, że każdy początkujący pracownik będzie wspierany przez pierwsze miesiące pracy, jednak często jest wręcz przeciwnie. Powoduje to, że oczekiwania agenta co do tego, jak będzie wyglądała jego praca, mogą w bolesny sposób zderzyć się z rzeczywistością. Jeżeli potrzebujemy szerokiego wsparcia, wtedy praca w branży ubezpieczeniowej nie będzie dla nas dobrym wyborem. Pewność siebie, niezależność, wytrwałość oraz pracowitość – to najważniejsze cechy, którymi musi wykazywać się dobry agent ubezpieczeniowy. 

5. Brak wiedzy w zakresie technik sprzedaży i zasad marketingu 

To jeden z najważniejszych powodów, dla których agenci ubezpieczeniowi nie osiągają sukcesu. Wiedza na temat technik sprzedaży oraz zasad marketingu jest niezwykle istotna i to ona przesądza o tym, czy danemu pracownikowi uda się zrobić karierę w branży ubezpieczeniowej czy też nie. Należy też zdawać sobie sprawę z tego, że osoba, która zatrudni się na stanowisku agenta, a nie ma odpowiednich kompetencji, z pewnością nie podoła wyśrubowanym normom w zakresie liczby sprzedanych polis czy obsłużonych klientów. Warto zatem sięgnąć po literaturę oraz internetowe poradniki dotyczące sprzedaży i marketingu.  

Przeczytaj również: Zalety pracy agenta ubezpieczeniowego

6. Brak motywacji do aktywnego działania 

Brak silnej motywacji do aktywnego działania sprawi, że szanse na osiągnięcie sukcesu będą znacznie mniejsze. Wszystko, co osiągamy w życiu, wynika z tego, ile pracy oraz wysiłku w to włożyliśmy. Ludzie, którzy postrzegają profesję agenta ubezpieczeniowego wyłącznie jako kolejną podejmowaną pracę, już na starcie są na straconej pozycji. Agent ubezpieczeniowy musi żyć swoją pracą, wiedzieć, jak pozyskiwać klientów oraz nieustannie pracować nad kolejnymi strategiami zwiększania sprzedaży. 

Podsumowanie 

W pracy agenta ubezpieczeniowego najważniejsza jest pracowitość, wytrwałość oraz odpowiednie kompetencje. Unikanie powyżej opisanych błędów da nam gwarancję, że będziemy mieli znacznie większe szanse na zbudowanie lojalnego grona klientów oraz odniesienie finansowego sukcesu.